Туристичний гід по Києву: Кирилівська церква – прадавня святиня столиці

12:04  |  17.12.2020

Є в Києві церква, яка пережила багато кривавих подій і при цьому збереглася практично в своєму первозданному вигляді. Її розорювали Орди Батия та литовське військо Радзивіла, спотворювали за часів Катерини Другої та більшовиків, нищили пожежі.

Церкву відновлювали за гетьманства Мазепи, а після реставрації під керівництвом видатного архітектора Івана-Григоровича Барського вона стала зразком барокового стилю. Це Кирилівська церква, одна з найдавніших церков Києва. Збудована у 12-му столітті, вона донині щодня милує красою сотні тисяч киян.

Легенда Кирилівської церкви

Кирилівська церква Київ

Кирилівська церква

За легендою, у печері під кирилівським пагорбом жив розбійник Змій-Горинич. Одного разу, він викрав доньку київського князя, а врятувати її прийшов богатир Кирило Кожум’яка. Він дістав негідника з-під землі, здолав його та звільнив князівну. Згодом тут постала Кирилівська Церква.

І хоча церкву назвали на честь Святого Кирила, для киян вона на століття стала символом перемоги легендарного богатиря над злом.

Читайте также: Андріївська церква: міфи і реальність

Цікаві знахідки підземних печер

За 9 століть церва збереглась майже в первозданному вигляді, її лише частково реставрували. Одним  з меценатів був Іван Мазепа. Подейкують, гетьман не тільки вклав гроші у храм, а й заховав у печерах під його фундаментом скарб.

Ця легенда породила жвавий інтерес публіки, печери були розчищені, але скарбу так і не знайшли. Естафету дослідження підземель у місцевих жителів взяли вчені-археологи, вони-то і з’ясували, що самі печери старіші за місце, в якому вони знаходяться — їх викопали близько 4000 років тому.

В результаті розкопок виявилося, що в період пізнього палеоліту в цих залах жили первісні люди. Тут же були знайдені останки мамонтів, носорогів, печерних левів і ведмедів. Досі невідомо, чи знали будівельники церкви про існування підземелля чи ні. Одні вчені зауважують, що навряд чи таке масштабне спорудження не стали б зводити над порожнинами. Інші стверджують, що стародавні зали печер спочатку служили підземними келіями. Утім, печери під церквою давно замурували. Досі невідомо настільки вони розгалужені. Можливо, навіть більше ніж Печерські.

Читайте:  Актер Леонид Броневой: школьники хотели быть похожими на "дедушку Мюллера"

Читайте также: Киево-Печерская Лавра: интересные факты из истории

Унікальні фрески

Кирилівська церква

Кирилівська церква

Та є в Кирилівській церкві скарби, які можна побачити на власні очі. Унікальні фрески від 12-го до 19-го століть, які являють собою цінні художні твори періоду Древньої Русі. Фрески 12 століття, які покривають стіни храму, займають площу в 750 квадратних метрів. Всі вони об’єднані єдиним композиційним задумом. Підписи до фресок написані слов’янською мовою. Це свідчить про те, що розписували храм російські, а не грецькі художники (як наприклад, в Софії Київській).

Одну з фресок Кирилівської церкви — «Ангел, який звиває небо», вважають чи не найкращим зразком монументального живопису всього періоду Княжої доби.

За художньою цінністю з фресками 12 століття в Кирилівській церкві можна порівняти стінопис, виконаний Михайлом Врубелем. Серед найбільш вражаючих творів художника — багатофігурна композиція «Зішестя Святого Духа», а також «Архангел Гавриїл», «Космос», «Мойсей», «Надгробний плач». Величезну цінність має мармуровий іконостас, ікони якого виконав Врубель на цинкових дошках під час творчої поїздки в Італію.

Читайте также:

Історія Кирилівської церкви

Кирилівська церква

Кирилівська церква

Дата споруди Кирилівського монастиря в Дорогожичах у Києві точно невідома, але історики згодні з тим, що він був побудований між 1140 і 1146 роками князем Чернігівським Всеволодом (Кирилом) Ольговичем, одним з Великих князів Київської Русі, який правив Києвом з 1139 по 1146 рр. та його дружиною Марією Мстиславівною. Цей храм став родинною усипальницею Ольговичів. Поруч з церквою згодом з’явилися монастирські будівлі: трапезна, братські келії та келії ігумена. Навколо монастиря побудували дерев’яні стіни і башти.

Дорогожичі —  околиця стародавнього Києва. Тут сходилися головні, стратегічно важливі дороги, що ведуть до міста. Той, хто володів Дорогожичами, міг контролювати всі зовнішні зв’язки стольного граду. Можливо, це одна з причин, якак пояснює назву місцевості: «Дорогожичі» — «дороги життя», життєво важливе для міста місце. Саме воно не раз ставало полем битви за право володіти Києвом.

Як і багато інших давньоруських храмів, Кирилівський собор спочатку був однокупольним. Можливо, завдяки віддаленості від центру стародавнього Києва, він мало постраждав від навали орди Батия, хоча був розграбований і частково пошкоджений. Під час монгольської навали у 1240 році металева структура даху була демонтована для виробництва зброї. Церква залишалася без даху понад 300 років, аж до кінця XVI століття, коли князь Василь-Костянтин Острозький вирішив відновити монастир. Саме в цей час зовнішня стіна була відремонтована і купола були додані, щоб надати будівлі вигляд, який ми знаємо сьогодні.

Читайте:  Ференц Лист и княгиня Каролина: история любви, которая началась в Киеве

В кінці XVIII століття місто зіткнулося з епідемією чуми, і, оскільки монастир знаходився за межами Києва, імперська влада попросила їх прихистити прокажених. Під приводом відмови монастиря і звинувачення духовенства в тому, що монастир займався більше земними справами, ніж релігією, Катерина II закрила монастир в 1786 році і реквізувала свої будівлі, щоб перетворити їх в лікарню. А ще Катерині II дуже не подобалися козацькі портрети на стінах церкви, з віршами на славу війська запорізького. Живопис Катерина наказала забілити. У монастирських будівлях була розміщена лікарня для душевнохворих. На території побудували нові лікарняні корпуси для «буйних». А в Кирилівській церкві служили тільки панахиди.  Поруч з монастирем і зараз знаходиться міська лікарня.

У 1929 році, завдяки своєму культурному значенню, церква була перетворена в музей збереження культури, і це врятувало її від руйнування радянською владою. Однак Дзвіниця, з тильного боку храму все ж була зруйнована.

Читайте також: Туристический гид по Киеву: крепость Косой капонир

Кирилівська церква є пам’яткою світового значення.  Сьогодні вона є музеєм — частиною заповідника Софія Київська. З огляду на те, що вона віддалена від центральної частини міста її не можна назвати відвідуваним туристичним об’єктом. Проте Кирилівська церква представляє величезний інтерес для любителів давньої архітектури, а особливо — для шанувальників церковного живопису.

Руслана Сторожук

Читайте Мой Киев в Телеграме telegram ico!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Метки:
Оставьте комментарий

*

  1. Олена 9:26 | 18.12.20

    «розписували храм російські, а не грецькі художники (як наприклад, в Софії Київській).» Які-які?!!
    Руські, а не російські. Треба цю помилку виправити.

  2. Михаил. 14:43 | 20.12.20

    Так, насколько я знаю, это масквабадская достопримечательность. К Киеву отношения не имеет.

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: