Костел святого Миколая: неоготичний шедевр, якому більше 100 років

11:33  |  23.07.2020
Костел

Справжню архітектурну перлину Києва можна знайти на вулиці Великій Васильківській. Саме тут розташований римо-католицький Костел святого Миколая. Побудований знаменитим архітектором Владиславом Городецьким ще у 1899—1909 роках, храм досі вражає своєю величністю та привертає до себе погляди.

Як будували костел

Костел

За основу було взято конкурсний проект студента Станіслава Воловського, але через відсутність практичного досвіду нагляд за втіленням ідеї в життя надали досвідченому архітектору Владиславу Городецькому. Він вніс деякі творчі зміни, посилив декоративне оздоблення, що ще більше підкреслило пишність та довершеність архітектурної споруди.

Найбільший католицький храм міста виконаний у неоготичному стилі і має форму григоріанського хреста, якщо подивитися на нього зверху. Споруда вирізняється ясністю композиційного рішення, стрункістю та легкістю архітектурних форм, витонченими, ніби спрямованими в небо, вежами та шпилями.

Складні умови будівництва та непростий проект будівлі сприяли застосуванню нових інженерних технологій. Так, інженер А. Е. Страус вперше у той час запропонував закладати фундамент, використовуючи бетонні палі, а в конструкціях почали використовувати новий будівельний матеріал – залізобетон.

Прекрасні скульптури – творіння італійського майстра Еліо Саля, який часто співпрацював з Городецьким. Фасади щедро декоровані скульптурними роботами: фігури святих, апостолів, Божої Матері, Христа, Архангела Михаїла та цілі скульптурні композиції вдало доповнюють архітектурний задум храму і підкреслюють його унікальність. Якщо уважно розглядати костел із зовнішньої сторони, то можна побачити також скульптури ящірок та грифонів.

Будучи шедевром архітектури зовні, костел дивував і внутрішнім інтер’єром: красиві настінні розписи прикрашали стіни, а через вітражі, яких було близько 40, світло потрапляло всередину, створюючи неймовірну атмосферу. На жаль, не все внутрішнє оздоблення храму збереглося до наших днів.

Витонченість та стрункі пропорції будівлі, вікно- «троянда» на передньому фасаді, мереживна ліпнина, майстерно виконані скульптури, орнаментальне оформлення перетворили костел на справжній витвір мистецтва. А колористичне рішення, де червона цегла контрастувала з сірими бетонними деталями, підкреслило величність храму.

Читайте також: Разрушенные храмы Киева: 24 церкви, сохранившиеся только на фотографиях

Як з костелу зробили концертний зал

Костел

У 1909 році костел освятили. Однак пропрацював він недовго: з приходом радянської влади храм розграбували та закрили. Нову владу найперше цікавили матеріальні цінності костелу.

Розпочалися арешти духовенства: у 1919 році арештували настоятеля костелу Йосипа Змигродського та інших священнослужителів. Польсько-радянська війна ще більше погіршила становище римо-католицької церкви.

Більшовики почали підозрювати духовенство та вірян у шпигунстві на користь Польщі, на священнослужителів здійснювався тиск. З 1936 року костел не працював, а вже через два роки з’явилась постанова про його офіційне закриття. Храмова будівля використовувалась для громадських потреб, в костелі знаходились склади різних організацій.

У 1943 році, під час війни, артилерійський обстріл пошкодив храмову будівлю і спричинив пожежу. В результаті постраждало внутрішнє наповнення та оздоблення костелу.

Після закінчення війни костел святого Миколая частково реставрували, а будівлю віддали в користування Київському державному обласному архіву. Будинок пристосували під архів: збудували нові цегляні стіни та розмістили дерев’яні стелажі. У високих вежах костелу встановили станцію, яка глушила інші радіохвилі.

У 1954 році почались ремонтні роботи і відновлення фасаду будинку, після яких у вікнах храму зникли красиві вітражі.

Рішенням Ради Міністрів СРСР 1979 року храм змінив своє основне призначення: віднині він називався Республіканським будинком органної та камерної музики, а внутрішнє наповнення перелаштували для потреб концертного залу. На підлозі з’явився паркет, орган чеського виробництва постав на місці вівтаря, у нижній частині будівлі зробили гардероб та кімнати для артистів. В той же час відбувалась часткова реставрація храму.

Справжньою музичною прикрасою став орган, виконаний на замовлення фірмою «Rieger-Kloss». Створюючи великий музичний інструмент, чеські майстри намагались максимально органічно вписати його в інтер’єр костелу. Орган має різноманітні тембри, що робить можливим виконання як старовинної музики, так і сучасних творів. Загалом інструмент містить 3945 труб розмірами від 13 міліметрів до 6 метрів, що створює відчуття об’ємного та потужного звуку.

Костел отримав дозвіл на проведення молитов і служб у 1992 році: згідно угоди в ньому можна було не тільки проводити концертні заходи, а й молитися. Храм залишився в підпорядкуванні влади Києва.

Наразі костел поєднує у собі мистецтво та віру. За узгодженим графіком проходять концерти, у інший час – богослужіння.

Будівля тривалий час не реставрувалась і зараз потребує серйозних ремонтних робіт. З’явилися тріщини, осипаються скульптурні елементи та декоративне оздоблення. Серед причин руйнування храму – підвищена вологість ґрунтів, забудова території навколо костелу масивними будинками, вібрація від метрополітену, що відчувається у приміщенні, а також незадовільний стан даху, фундаменту та фасадних елементів. Сподіваємося, архітектурну пам’ятку, якій більше століття, вдасться відновити, і вона надалі дивуватиме своєю красою та величчю.

Читайте також: Исторический Киев: легенды Контрактовой площади

Цікаві факти про костел

Костел

• Костел святого Миколая – одна з двох римо-католицьких церков столиці.

• Костел був внесений до списку пам’яток архітектури, що охороняються державою,  у 1956 році, однак уже в 1963 будівлю викреслили зі списку, а під будівлею розпочалося будівництво лінії метро.

• Костел відвідав Папа Римський Іоанн Павло ІІ у 2001 році.

• У 2016 році НБУ випустив 5-гривневу монету із зображенням костелу, де можна побачити передній фасад та внутрішній інтер’єр пам’ятки архітектури початку 20 століття.

Тетяна Василенко

Читайте Мой Киев в Телеграме telegram ico!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Оставьте комментарий

*

  1. […] Читайте також: Костел святого Миколая: неоготичний шедевр, якому біль… […]

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: