Не той важіль: аварійне приводнення Як-40 на болотах київських Осокорок

14:13  |  17.06.2021
Посадка Як-40 на болоті

Напевно, більшість читачів бачили заснований на реальних подіях фільм «Чудо на Гудзоні», де капітан рейсу 1549 Чеслі Салленбергер здійснив аварійну посадку літака A320 на холодні води річки Гудзон в Нью-Йорку. При цьому ніхто з 155-ти людей, які знаходилися на борту не постраждав. Але не всі знають про те, що подібний випадок був і в Києві, коли борт Як-40 приземлився на болотах в районі Осокорків.

Рейс «Каунас — Київ – Сімферополь»

Аварійна посадка Як-40

Новий радянський літак Як-40 з бортовим номером СРСР-87541 був випущений 30 липня 1975 року. Належав він Литовському управлінню цивільної авіації «Аерофлоту».

Перший політ відбувся відкриттям рейсу «Каунас — Київ – Сімферополь» — 2 червня 1976 року. На борту було приблизно 28 чоловік, серед яких журналісти, які збиралися зробити репортаж. Атмосфера була спокійною. Весь політ пройшов легко та плавно. Аж раптом, настала оглушлива тиша. Коли літак заходив на посадку в Києві замовкли всі двигуни.

Кілька версій події

Стюардеси рейсу. Справа Маргарита Мотова

За однією з версій, командир літака Віктор Штілюс доручив бортмеханіку Л.С. Сінкявічусу завдання перевести двигуни в режим «малий газ», щоб зменшити обороти і сам приступив до зниження літака. Він перевів важелі управління двигуном в режим наземного малого газу, а не польотного, що призвело до їх зупинки. Таким чином, три двигуни зупинилися. Запустити їх знову на 400 метрах було марною справою, до землі залишалося менше хвилини.

Також є версія, що він їх зовсім вимкнув, поставивши режим «стоп». У Києві також ходили чутки, що зробила це одна зі стюардес. Поговорювали, що бортпровідниця принесла в кабіну пілотів каву, ненавмисно зачепила якийсь важіль і вимкнула двигуни.

Читайте также: Прерванный полет: пять авиакатастроф над небом Харькова

Подальший розвиток подій

Посадка Як-40

Спроби завести двигуни в польоті успіхом не увінчалися. Командир прийняв рішення про вимушену посадку на воду. Борт взяв курс на Дніпро.

«Ми летіли над Дніпром, і командир думав сідати на річку. Але другий пілот дивом помітив лісок, чагарники по лівому борту, і прийняли рішення направити літак туди», — розповідала стюардеса того рейсу Маргарита Мотова. «Посадка була жорстка, але врятувало липке, м’яке болото».

Очевидцями події стали рибалки. Літак пролетів під лініями електропередач і почав сідати в районі вулиці Колекторної. Болотиста місцевість чергувалася з твердим грунтом, в результаті чого літак отримав пошкодження. Ніхто з пасажирів і членів екіпажу не постраждав.

«Ми з другом якраз рибалили, коли літак планував над лугом — там, де зараз київський житловий масив Осокорки. Лайнер пройшов під високовольтною лінією, і на мить здалося, що ось-ось зачепить її хвостом, але ні. Легенько на своєму животику прокотився по вологому лузі і сів в болото «, — згадував  Олександр, один з нечисленних свідків аварійної посадки пасажирського Як-40 в 1976 році.

«Паніки не було, навіть навпаки: коли нас забирали гумовими човнами рятувальники, які прибули з «Жулян», пасажири жартували, сміялися, поводилися так, ніби в болото і призначався наш маршрут», — розповідала Маргарита.

Читайте также: Льотчики з пістолетами, ранній підйом пасажирів, високий рівень обслуговування: життя забутого аеропорту «Київ»

Розслідування

Важелі малого газу

Пасажирів до Сімферополя забрав резервний літак, який прилетів з Вілюнюса. Екіпаж Як-40 залишився в Києві для з’ясування обставин. Згодом, бортмеханіку, з чиєї вини все це сталося, київський суд призначив 4 роки умовно і штраф в 10 000 радянських рублів. Це була доволі велика сума на ті часи. Другий пілот отримав сувору догану, а командира літака перевели на 3 місяці в другі пілоти. Після цього інциденту він ще не довго політав та в підсумку покинув професію.

Читайте также: Большие самолеты: отец «Антея», «Руслана» и «Мрії» Петр Балабуев

Подальша доля літака

Мотор січ

Як-40 простояв на болоті Києва кілька днів. Згодом його витягли та відправили на реконструкцію, а потім і в експлуатацію. До 1988 року повітряне судно належало Каунаській об’єднаній авіаційній ескадрильї. З 1992-го по 2007 рік він «переїхав» в російську авіакомпанію в Воронежі. З 2017 року Як-40 входить до складу української авіакомпаніі «Мотор-Січ».

Цікаво, але у 2018 році він знову потрапив в аварію. На рейсі Київ — Одеса, Як-40 вирулював зі стоянки, зачепив генератор і перекинувся. Інцидент трапився уже в аеропорту Жуляни, до якого в 1976 році він не долетів. Цього разу теж ніхто не постраждав.

Літак і в сьогоднішні часи піднімається в повітря за маршрутом Запоріжжя – Мінськ. Напевно, люди, які користуються його послугами, навіть і не здогадуються, на якому легендарному «залізному птаху» вони літають.

Руслана Сторожук

Нагадуємо, що новини без цензури публікуємо в Телеграм telegram ico, підпишись зараз, щоб не пропустити важливе!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: