Війна нищить все на своєму шляху, винятком не стають і будівлі, які мають історичну цінність. Втім, крім загарбників, нищити історичну цінність собі дозволяють і недобросовісні забудовники. Сьогодні розповідаємо, що таке Мапа Реновації, хто там працює та як рятують обличчя вільного Києва.
Насамперед “Мапа Реновації” — це люди, які небайдужі до свого міста та хочуть зберегти його старовинне обличчя, читай архітектурний ансамбль міста. Саме його, часом, так наполегливо прагнуть стерти в порох столичні забудовники, які, користуючись бюрократичними тяганинами, просто знищують будівлі, що мали шанс стати частиною культурної спадщини міста.
Мапа Реновації — це низова ініціатива киян і незалежної громадської організації, яка не стосується жодних політичних партій та сил, та не має жодних домовленостей з ними. Команда однодумців вивчає і картографує закинуті будівлі столиці з метою дати їм другий шанс на життя.
Заснована на волонтерський засадах, група змогла чимало зробити для столиці, зокрема зберегти від знищення легендарний будинок “Квіти України”. Тільки за офіційними даними, у Києві до війни налічували 227 закинутих будівель, серед яких 66 — це пам’ятки архітектури. Частина з цих споруд час від часу піддається руйнації через невчасно виконані ремонтні роботи, не кажучи вже про реставраційні. Активісти угрупування працюють в соцмережах та офлайн для того, щоб привернути увагу влади міста та самих містян до історії вулиць.
Читайте також: «Квіти України»: як історичну будівлю рятували від перетворення в офісний центр
Люди — це найголовніша цінність України, саме вони створюють нашу державу і бережуть наш дім. У “Мапі Реновації” працюють не просто люди, а справжні супермени у своїй сфері діяльності.
📌Марина — дівчина з проникливим поглядом по центру знімка, яка змальовує життя київських будівель і вуличок, а ще вона здатна перетворити напрацювання дослідників на цікаву історію.
📌Женя — архітекторка, дівчина з архітектурною маскою на обличчі, яка завжди знає відповідь на питання, чи можна зберегти старовинну споруду, а ще вона має чудових напарниць — Дашу та Віту. Разом ці жінки здатні звертати плани забудовників, а також розміщувати школи в колишніх конюшнях.
📌Наташа — дівчина в окулярах та з короткою стрижкою. Вона дешифрує складну бюрократичну мову документів, викриває «схеми» злобудов і дає практичні поради щодо попередження незаконних дій із закинутими будівлями.
📌Серж, Денис і Софія — люди в чорному, або ті, що програмують сайт. Серж у діджитал світі носить козацький чубок та оптичний приціл, Денис у яскраво-жовтих окулярах бачить поломку сайту здалеку, а Софія з металевим німбом над головою лікує зранені вірусами платформи.
📌Альона — пані з коротким каре досліджує архіви та фотографії, створює соковите досьє на кожен закинутий будиночок.
📌Віталік — парубок з наліпкою на оці отримав кличку “Мати волонтерів”. Як та качечка веде за собою каченят, Мати Волонтерів допомагає Дослідникам у їх роботі. Вона вправно жонглює десятками джерел інформації.
📌Ліза — дівчина, що схожа на персонажа Сімс з діамантом, насправді є мап’яром. Вона вишукує пустки на відкритих мапах і додає їх на “Мапу Реновації”. Ще Ліза перетворює адреси на координати й полігони будівель.
📌Кирил — усміхнений хлопець в окулярах серед своїх отримав кличку “Агент”, а все тому, що він знає, де з’явився будівельний паркан, куди вночі під’їжджав бульдозер, і хто опублікував оголошення про продаж тієї закинутої садиби.
📌Дмитро — чоловік у обладунках на щелепі працює дизайнером. Він робить мапу зручнішою і виразнішою.
📌Сергій — якщо ви не бачите Сергія на загальному колажі — не біда, тому що ми помістили його на окремий слайд. Хлопець у метелику — завсідник київського держархіву і улюбленець його співробітниць (-ків). Він розшукує оригінальні проєкти і креслення нині закинутих будівель.
📌Ксю і Слава — ці дівчата мають не тільки красиві панамки та обладунки лицаря, але й змальовують магічні світи закинутих будівель.
Читайте також: Історія одного будинку: як реставрують “особняк Рутковського” на Тургенєвській, 19
В час війни “Мапа Реновації” активно займається не тільки волонтерською діяльністю та спорядженням бійців ЗСУ, але й виконує роботи по укріпленню столичних вітражів. Зокрема, від ймовірних пошкоджень захистили 12 вітражів авторства монументаліста Івана-Валентина Задорожного. Робота велася спільно з Департаментом охорони культурної спадщини КМДА та балансоутримувачем фунікулера, КП “Київпастранс”. Загалом, на укріплення вітражів верхньої станції витратили 174 704 грн — кошти збирали за допомогою небайдужих.
В планах активістів також укріпити вітражі художника Микола Шкарапута. На жаль, не всі споруди вцілили внаслідок російської навали — про них розповідають і самі волонтери. Так, окупанти знищили харківський будинок “Слово”, який був побудований в 1930-х роках — там жили письменники “розстріляного відродження”. Сумна доля спіткала і Сумський кадетський корпус імені Харитоненка. 2 березня внаслідок авіаудару частині будівель корпусу була нанесена шкода.
Проте не всі будівлі постраждали від московської навали — деякі підступно намагалися знищити столичні забудовники. Так, у другий ж день війни розпочався демонтаж будівлі на Цимлянському провулку, 3 (Поліцейська дільниця, 1902 рік зведення). До слова, дім був внесений до переліку цінної забудови.
Крім того, від рук паліїв постраждала Садиба Бахарєва на Святошині. Уперше дім горів у 2019 році, а вдруге — вже під час війни, в 2022 році. Відомо, що у 2017 році Садиба Бахарєва отримала статус скверу, однак ніяких робіт по його облаштуванню не було. Наказом управління охорони культурної спадщини від 2 квітня 1998 року №15 садиба була поставлена на облік пам’яток архітектури. На жаль, нею ніхто не займався, тож всі роки дім був в аварійному стані.
Через певний час руки забудовників дісталися і до іншої споруди — 150-річної подільської будівлі на Кирилівській, 13Д. Станом на травень 2022 року, охоронний статус дому не наданий, але будівля визнана частиною історичної забудови Подолу другої половини 19 століття у стилі пізній класицизм зі стриманим лаконічним декором.
Читайте також: Інклюзивна бібліотека, IT-парк та гірськолижний курорт: що планують створити на Львівщині
Наступним кандидатом на знищення стала Садиба Василя Маліна. Цю будівлю звели на вул. Тургенієвській, 22 ще у 1890 році. Втім, забудовникам це не завадило розпочати демонтаж частини будинку у 2018 році. Громада домоглася того, що в 2021 році будинок потрапив до “Списку цінної історичної забудови”.
Вже після цього дім ще двічі намагалися незаконно знести: вперше у 2021, вдруге — в перші дні повномасштабного вторгнення — 23-24 лютого. Забудовник має намір побудувати на цьому місці ЖК “Тургенєв”. Сусідом Садиби Маліна є будинок штабскапітана Рутковського, який також є важливою частиною історичної забудови.
Сьогодні “Мара Реновації” — це важливий нерв в тілі міста, який зберігає його архітектурне обличчя. Всі маленькі деталі ці люди складають в одне велике полотно, яке разом й утворює сучасний Київ — автентичний та модернізований водночас. Якщо ви також хочете долучитись до команди активістів — переходьте за посиланням.
[…] Читайте також: Мапа Реновації — як рятують архітектурний ансамбль ст… […]
[…] активісти “Мапи Реновації” б’ють на сполох, закликаючи зберегти Голосіївську […]