5-го березня 2022-го року Служба Безпеки України повідомила про вбивство одного з консультантів по переговорах із росією Дениса Кірєєва. За словами представників державного органу спеціального призначення, його підозрювали у державній зраді та вбили при затриманні.
Проте за кілька днів після цього, чоловіка з усіма почестями поховали як героя на Байковому кладовищі в Києві, а президент України Володимир Зеленський підписав документи про нагородження Кірєєва посмертно медаллю за «винятковий внесок у захист державного суверенітету та державної безпеки».
18 січня 2023-го року, американська газета The Wall Street Journal опублікувала детальний матеріал як про життя самого Кірєєва, так і про його завдання та смерть. Переклад матеріалу опублікуємо і ми.
Протягом багатьох років російська федерація інвестувала мільярди доларів, щоб проникнути в політичні та розвідувальні кола України, прагнучи розділити лояльність в українських шпигунських службах і створити свою мережу агентів.
Пан Кірєєв у певні часи активно підігравав ворожому табору, хоча і починав свою професійну діяльність у сфері фінансів, працюючи в місцевих відділеннях західних банків, включаючи Crédit Lyonnais, Citibank та ING.
Згодом чоловік проміняв кар’єру в європейських фінансових установах на роботу в проросійських бізнесменів Андрія та Сергія Клюєвих, які заробили свої статки на металургії та нерухомості та були близькими до Віктора Януковича. Після втечі Клюєвих у 2014-му, Кірєєв допомагав управляти деякими активами братів із Києва.
За роки роботи на Клюєвих, Кірєєв налагодив звʼязки з росією. Він їздив у Крим на День Військово-морського флоту і знав багатьох російських генералів, що і кинуло першочергову тінь на його репутацію серед чиновників і колег, стурбованих російським впливом.
Читайте також: «Ізмєна Росії» та шлюб через оголошення: цікаві факти з життя українського дипломата та розвідника Федора Боржинського
У 2021 році на Дениса Кірєєва, який перебував на перетині сфер російського та українського бізнесу та безпеки, звернув увагу тоді ще новопризначений начальник розвідки Кирило Буданов.
Як пише видання, український генерал-майор, намагався зіграти на почутті патріотизму Кірєєва і попросив «використати всі свої звʼязки в росії та стати подвійним агентом». За словами нинішнього очільника ГУР, «у нього було необхідне коло знайомств. Через нього здійснювалися фінансові операції. Він спілкувався з усіма, зокрема з дуже впливовими людьми».
Восени 2021-го року, коли західні розвідувальні відомства почали попереджати про російську загрозу, Кірєєв дізнався зі своїх джерел, що Москва готується до повномасштабного вторгнення, і став першим, хто сповістив про небезпеку в Україні.
18-го лютого Кірєєв разом з родиною планував виїхати з України до французьких Альп, проте в останній момент передумав. У другій половині дня 23-го лютого Кірєєв сказав Буданову, що путін прийняв рішення про вторгнення, а також, за словами Буданова, Кірєєв назвав точку головного удару.
О 8.00 годині ранку 24-го лютого російські вертольоти висадили десант в аеропорту «Антонов», що за кілька кілометрів на північ від Києва. Кремль планував використовувати аеропорт, щоб перекидати війська і техніку для штурму столиці. Очільник ГУР визнав, що підказка Кірєєва дала Україні кілька дорогоцінних годин, щоб перекинути війська, відбити атаку росіян і знищити аеропорт.
Через тиждень після вторгнення Буданов попросив Кірєєва взяти участь у переговорах у Гомелі. Голові розвідки здавалося, що звʼязки шпигуна допоможуть. До того ж, за словами одного з друзів, Кірєєву самому «подобалося грати роль агента 007″.
«Після його появи там його зв’язок зі спецслужбами став очевидним для всіх. На жаль, ситуація тоді була критичною, і ми змушені були ризикувати», – сказав Буданов. Повернувшись із Білорусі, Кірєєв зустрівся з Головою ГУР на кілька годин. Кірєєв, за словами члена його служби безпеки, усвідомлював, що йому загрожує небезпека, і перебував в неспокійному настрої.
Через кілька днів друг відвідав Кірєєва в його будинку на північній околиці Києва. Тримаючи в руках великокаліберну мисливську рушницю, Кірєєв сказав, що стріляв з неї в російських оперативників, які прийшли до його будинку кількома ночами раніше.
Читайте також: Повторний наступ на Київ можливий? Думки експертів
Перед другим раундом Кірєєву зателефонували з офісу Олександра Поклада, начальника контррозвідки СБУ. Поклад, який відповідає за затримання співробітників розвідки і безпеки, підозрюваних у роботі на Росію, хотів зустрітися.
Кірєєв поїхав на київський вокзал зі своєю особистою охороною та агентами військової розвідки для поїздки до Білорусі. Він сказав охоронцям, що його можуть заарештувати, і наказав не втручатися.
Біля Софійського собору машину Кірєєва оточили кілька мікроавтобусів з агентами СБУ, які наказали охоронцям здати зброю. Кірєєва відвели до мікроавтобуса. Приблизно через 90 хвилин агенти військової розвідки були викликані на місце, де вони знайшли тіло Кірєєва.