17 грудня 2021 року набув чинності наказ Міністерства оборони «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних».
Документ викликав чималий резонанс та потужну хвилю обурення в суспільстві, проте подібна практика зовсім не «ноу-хау» і активно впроваджена та застосована у низці країн світу.
Найбільш яскравим і відомим прикладом, де жінки відбувають службу в армії нарівні з чоловіками, є Ізраїль. Пов’язано це, перш за все, з довготривалим збройним конфліктом з Палестиною.
Термін служби у жінок в Ізраїлі становить 2 роки, що на рік менше, ніж у чоловіків. Нарівні з «сильною статтю» прекрасна половина людства виконує військовий обов’язок в сухопутних військах, у флоті та в авіації, але здебільшого вони служать в артилерії або прикордонних військах. Також Ізраїль – єдина у світі країна, де жінки-військовослужбовці можуть брати участь у бойових діях.
Проте існують і певні виключення. Основними підставами для відстрочки від служби є релігійні причини та вагітність. Окрім цього, дівчина може відтермінувати службу, якщо до моменту призову вона вийшла заміж.
Цікавий факт: за статистикою кожній третій солдат Ізраїлю – жінка (33% відсотки від загальної кількості).
Читайте также: Как встать на военный учет в Харькове
Ще однією країною, в якій жінки служать в армії нарівні з чоловіками, є Еритрея. Причина теж криється в збройному конфлікті з Ефіопією, який відбувався через спірні прикордонні території. Тоді добровільно в армію йшли навіть дівчата-підлітки.
Термін служби в східноафриканській державі складає 1,5 роки, а загальна кількість жінок-військовослужбовців становить понад 25%.
Першою країною серед членів НАТО та державою в Європі, яка запровадила обов’язкову військову службу для жінок, стала Норвегія. На такий крок Королівство наважилося в 2015 році, коли в дію вступив Закон про введення обов’язкової військової повинності для жінок.
«Це історичне рішення. Норвегія є одним з піонерів у цій сфері, і в нас є всі причини для гордості. Військова повинність — важлива частина соціального контракту між державою та її громадянами, проте тільки тепер ми можемо сказати, що обов’язки всіх громадян перед своєю країною однакові», — підкреслював екс-міністр оборони країни Іне-Еріксен Серейде.
До призову підлягають жінки віком від 19 до 44 років. Термін служби становить 19 місяців. У Збройних силах Королівства немає спеціальних квот для служби жінок, але попри це близько 27% норвежок сьогодні несуть військовий обов’язок.
Однією з найбільш закритих, у військовому плані, країн світу вважається Корейська Народно-Демократична Республіка. Ця держава є повністю мілітаризованою, тому військовий обов’язок для жінок є нормою.
Жінки в цій державі служать у спеціальних військових частинах окремо від чоловіків. При цьому термін служби в армії КНДР є досить тривалим — 7 років для жінок, і аж 10 років для чоловіків. За різними даними, в армії КНДР служить близько 10% жінок.
Проте не кожна корейська жінка може призивається до лав Збройних Сил. Туди потрапляють лише ті дівчата, які довели свою вірність партії. Вони служать переважно у військах протиповітряної оборони та берегової артилерії. Військова служба у Північній Кореї вважається дуже престижною.
Читайте также: «Форменный бандит!»: харьковский поэт-фронтовик Григорий Поженян
У Китаї жінки можуть бути призвані до армії у разі державної необхідності: війни чи загальної мобілізації. Величезна кількість населення країни зазвичай задовольняє потреби збройних сил КНР та дозволяє комплектувати армію переважно з добровольців.
Китай вважається країною з найбільшою кількістю жінок — військових пілотів. Окрім цього, китаянки можуть проходити службу не лише у транспортній авіації, а й у морській піхоті. Є навіть жінки, які пілотують винищувачі.
Проте все ж таки в більшості держав світу жінки можуть служити в армії добровільно. До прикладу, в Іспанії, Швеції, США, Великій Британії існують спеціальні військові підрозділи, укомплектовані жінками.
Прекрасна половина людства також добровільно служить у арміях Франції, Німеччини, Канади, Австралії та багатьох інших країн. Однак їм часто відкриті не всі посади та повноваження. Наприклад, у Великій Британії жінкам заборонено керувати танком або субмариною, заборонено посилати жінок на фронт.
Найрезультативніша жінка-снайпер в історії — Герой Радянського Союзу, українка Людмила Михайлівна Павличенко, на Заході прозвана «Леді Смерть». На її рахунку 309 солдатів та офіцерів противника.
Читайте также: Дружба з Елеонорою Рузвельт, надздібності та нещасливе кохання: топ-10 фактів про легендарну снайперку Людмилу Павличенко
Новоприйнятий закон «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних» окрім обурень сере населення породив і чимало жартів. Користувачі соцмереж створили чимало мемів та приколів стосовно цієї теми. Далі, на мою думку, найцікавіші з них.
Руслана Сторожук