Любов людини до кішок напевно виникла з першого погляду. Витончені і волелюбні тварини не можуть не підкорювати серця. Їх красу оспівують композитори, письменники, художники, а також скульптори. Так, у багатьох містах світу є пам’ятники присвячені цим тваринам — вони привертають увагу туристів та гарантовано викликають посмішку у перехожих.
Скульптура кота Пантелеймона з’явилася в столиці в 1998 році як данина пам’яті справжньому коту. Красень перської породи, якого ласкаво називали «Пантюша», жив в ресторані «Остерія Пантагрюель» неподалік від Золотих воріт. Сірий пухнастик був улюбленцем гостей і працівників закладу.
За однією з версій, в 1990 році у Маргарити Січкар — колишньої власниці ресторану «Остерія Пантагрюель», з’явилася ідея поселити при ресторані кота. Згідно з іншою версією, кошеня було подароване директору закладу. Незабаром кіт перетворився в улюбленця не тільки господині і працюючого персоналу, а й у відвідувачів. Він став живим талісманом закладу.
Сірий «перс», очевидно, вважав себе директором ресторану і втілював риси талановитого керівника — розум, життєвий досвід, такт, принциповість, бездоганне знання виробничого процесу. Він ніколи не дозволяв собі відпочивати, поки особисто не переконувався в тому, що всім відвідувачам ресторану зручно і комфортно. Пантюша ніколи не дозволяв собі йти відпочивати, поки не був впевнений, що всіх гостей правильно обслуговують і, що вони не терплять ні в чому потреби.
Читайте также: 24 символа Киева от проекта мини-скульптур «Шукай!»
Одного разу в «Остерія Пантагрюель» сталася пожежа, в якій Пантюша, на жаль, загинув, мабуть, задихнувшись під час пожежі. В метушні його не знайшли, а потім було занадто пізно. На згадку про нього навпроти ресторану була встановлена бронзова скульптура кота.
Автором проєкту виступив відомий український скульптор Богдан Мазур. Бронзову статую встановили навпроти входу в відреставрований ресторан.
Згідно з початковою ідеєю, біля кота на постаменті була пташка. Однак її як сувенір багаторазово спилювали туристи. У зв’язку з цим після кількох спроб відновити пташку кота вирішили залишити на самоті.
Читайте также: Топ-8 архитектурных памятников Киева, которые пострадали от огня
Кажуть, якщо загадати бажання та погладити спинку, потерти вуха і хвіст кота, то воно обов’язково здійсниться. А щоб Пантелеймон допоміг у вирішенні матеріальних і фінансових проблем, під лапку йому потрібно покласти монетку. Судячи з відполірованих до блиску вух і хвоста Пантюші, він прийняв вже не один десяток заявок на виконання бажань.
Цікавий факт: завдяки своєрідності пам’ятника, його часто порівнюють зі всесвітньо відомим пам’ятником Единбурзькому псу Боббі, який після смерті свого господаря жив на його могилі до кінця своїх днів.
У Києві існує безліч легенд, пов’язаних з котом Пантелеймоном. Наприклад, одна з них пов’язана з тією самою пожежею, в якій загинув кіт. Згідно з нею, Пантюша попередив всіх відвідувачів, які перебували в той час в ресторані, про небезпеку, але сам врятуватися не встиг.
Інша версія свідчить про те, що пам’ятник коту Пантелеймону насправді присвячений коту Бегемоту — персонажу роману «Майстер і Маргарита». Це пов’язано з тим, що у багатьох киян пухнаста тварина асоціюється з відомим романом Булгакова. Але як би там не було, спорудження пам’ятника коту Пантелеймону не має ніякого відношення до «Майстра і Маргарити».
Читайте также: Пятеро несут холодильник: шесть утраченных памятников Харькова
У середньому кішки витрачають дві третини свого життя на сон. До прикладу, дев’ятирічний кіт не спить лише три годи свого життя.
Серед власників котів на 17% більше людей з науковим ступенем.
Кішки не відчувають солодкого смаку.
Кішки знижують ризик інфарктів та інсультів у своїх власників приблизно на третину.
Всупереч поширеній думці, більшість кішкок не переносять молоко. Сирою рибою котів теж краще не годувати.
Кішки є єдиними тваринами, яким дозволено входити в мечеть.
У кішок на 24 кістки більше, ніж у людини. Це пояснює їх природну пластичність. Втім, кішки не мають ключиць, що дозволяє їм пролазити в маленькі отвори, в які пролазить їх голова.
Кішки можуть повертати свої вуха на 180 градусів, оскільки їх зовнішнім вухом управляють цілих 32 м’язи. Для порівняння — у людини таких м’язів всього 6.
Відбиток носа у кожної кішки так само унікальний, як і відбитки пальців у людини.
Найбільш довгоживучою кішкою вважається Крим Пафф, яка прожила 38 років і 3 дні (1967-2005). Вона була включена в Книгу рекордів Гіннесса.
Руслана Сторожук
[…] Читайте також: Погладь за спинку і загадай бажання: пам’ятник коту Па… […]