2 вересня 1996 року другим президентом Леонідом Кучмою видано Указ «Про грошову реформу» в Україні. Результатом цієї видатної події стало створення одного з основних атрибутів незалежної держави — національної валюти. Нею стала гривня.
Звідки така назва, чому її спочатку друкували канадці та як переплутали портрети історичних особистостей на купюрах? Ці та інші цікаві факти читайте в нашому матеріалі.
Ще до часів Київської Русі існувала прикраса «шийна гривна» – золотий обруч, прикрашений дорогим, коштовним камінням, який носили на шиї.
Таку оздобу міг собі дозволити не кожний, тому в більшості випадків їх власниками ставали люди з високим статусом у суспільстві.
Іноді «гривнями» називали ще й металеві медальйони.
Читайте также: Оберіг та Kochut — обручки військовим та срібний тризуб для ЗСУ: як працюють ювелірні бренди
Цьому дійству посприяла українська діаспора і тодішній новопризначений посол України в Канаді Левко Лук’яненко. Це були банкноти від 1 до 20 гривень. Гроші номіналом 50 і 100 гривень друкувалися у Великій Британії.
Собівартість виготовлення однієї тисячі банкнот становила близько 26 доларів, що майже в два рази дешевше, ніж витрати на виготовлення тисячі німецьких марок.
Наразі ж гривня повністю друкується в Україні.
Читайте также: Падіння росії: молоко в бідонах, битви за цукор і Чебурнет
Купюри 10, 20, 50 і 100 гривень в обігу в середньому перебувають до 3-ох років. Найбільш «міцними» є 200, 500 і 1000 гривень. Вони можуть «прожити» 5 і більше років.
Замість зображення Кобзаря в сюртуку та без головного убору намалювали його портрет в образі сільського дядька в кожусі та смушевій шапці.
У другому випадку, художника Василя Лопату звинуватили в тому, що на купюрі номіналом 1 гривня він зобразив не князя Володимира, а самого себе.
Пояснювалося це тим, що портрет хрестителя Русі не зберігся, тому митець намалював «схожу» людину.
В 2004 році методом домалювання бороди зображення князя змінили, але історики виступили категорично проти цієї ідеї. Пояснювали вони це тим, що київські князі традиційно носили тільки вуса.
Насправді ж, емблема «всевидюче око» означає «все бачу, все знаю, і стоятиму на варті». Існує думка, що на гривні вона з’явилася за аналогією з доларом: художники припускали, що наша валюта стане такою ж стійкою, як американський «бакс».
Читайте также: Масоны: история «вольных каменщиков» Киева
Експерти розглянули понад 50 валют світу. Окрім естетичного оформлення купюр, їхньої платоспроможності, банківського забезпечення, до уваги фахівців бралося історичне значення особистостей та архітектурних споруд, які зображені на банкноті.
Натомість найрідше в обороті зустрічаються купюри 10-гривневого номіналу з Іваном Мазепою і 20-гривневого з Іваном Франком.