Оршанське Євангеліє і перша Енеїда: сім найстаріших видань в бібліотеках Києва

19:17  |  24.11.2020
Требник Петра Могили

Требник Петра Могили

У давнину книга була розкішшю, без перебільшення коштовним скарбом, доступним тільки заможним та привілейованим верствам населення. Цей факт ще можна пояснити тим, що палітурки старовинних книг прикрашали коштовним камінням та позолотою. Однак у всі часи люди розуміли, що головна цінність кожної книги у інформація, яку вона несе. Навіть зараз, в епоху цифрових технологій, книги, особливо старовинні, не втратили своєї цінності, оскільки несуть інформацію про реалії того відрізку часу, в який були написані.

Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського

Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського

Читальний зал Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського

Бібліотека ім. Вернадського – це головне книгосховище України, воно входить в топ-20 найбільших бібліотек світу та охороняється, як особливо цінний об’єкт культури.

По вулиці Володимирській, 62 (корпус №2 бібліотеки) розміщено найбільші в Україні фонди рідкісних видань, стародруків, рукописів, історичних колекцій, архівний фонд та депозитарій НБУВ, які становлять національне культурне надбання України.

Розглянемо неповний перелік справжніх «скарбів» книгосховища.

Читайте також: Читай и Wi-Fi: топ-10 библиотек Киева

Євангеліє-апрокос (Оршанське Євангеліє)

Оршанське Євангеліє

Оршанське Євангеліє

Як вважається, рукопис був написаний у Полоцьку, зараз це територія Білорусі. Дата створення Євангелія достеменно невідома. Її датують 13 століттям, приблизно 1250-1299 роками. Оршанське Євангеліє вважається однією з найстаріших пам’ятників слов’янської кириличної писемності, та одним з найстаріших ілюстрованих білоруських рукописів.

Євангеліє написане на церковнослов’янській мові та налічує 142 листа релігійних читань на весь рік, включаючи щоденні, за днями місяця. Перших 25 сторінок Євангелія втрачено. Також тут є пам’ятні сторінки, на честь честь святих. Пергамент містить позолочені кольорові зображення двох євангелістів – Луки (42 лист) та Матвія (123 лист).

Від палітурки зберіглась розколота дубова дошка з трьома випуклими мідними декоративними елементами.

Рукопис був знайдений серед речей монастиря міста Орши в Білорусі в 1812 році. В 1874 році поміщик Меленевський передав рукопис в Київську духовну академію. Зараз Євангеліє зберігається в Національній бібліотеці імені Вернадського.

Перше видання Енеїди

Енеїда

Енеїда

В бібліотеці зберігається один з п’яти екземплярів першого видання твору Котляревського 1798 року.

«Енеїда» вважається першим друкованим художнім твором на українській народній мові. За основу Іван Петрович взяв епічну поему Вергілія, але персонажів замінив на українських козаків, а сюжет обертається навколо суспільного життя українського народу кінця 18 – початку 19 століття, передаючи місцевий колорит тих часів.

Альбом №14. Малюнки і ескізи учнів майстерні Києво-Печерської лаври

Альбом №14. Малюнки і ескізи учнів майстерні Києво-Печерської лаври

Альбом №14. Малюнки і ескізи учнів майстерні Києво-Печерської лаври

Майстерня Києво-Печерської лаври була одним із старіших художніх закладів Східної Європи. Зараз в бібліотеці Вернадського зберігається спадщина цієї майстерні – малюнки учнів і майстрів. Колекція «кужбушок», так ще їх називають, в перекладі з німецької мови. Kunstbuch означає художня книга.

Серед малюнків можна побачити портрети політичних та церковних діячів, пейзажі, орнаменти, етюди на міфологічні та релігійні теми, жанрові сценки та вправи по анатомії, і в багатьох з них є авторство та датування.

Кужбушки є унікальним пам’ятником як української так і східнослов’янської художньої культури 18 століття оскільки це важливий історичний матеріал для вивчення розвитку станкового та монументального живопису на території України.

Науково-технічна бібліотека ім. Денисенка

Науково-технічна бібліотека ім. Денисенка

Науково-технічна бібліотека ім. Денисенка

Бібліотека КПІ – найбільша технічна і за сумісництвом університетська бібліотека України. До фонду рідкісних та цінних видань входять такі книжкові пам’ятки, як: багатотомні збірки наукових праць, рідкісні підручники, наукові вісники та журнали і т.д. Серед них можна знайти справжні книжкові «скарби».

Читайте також: Николай Носов: отец Незнайки и любимец детворы

«Elementa chemiae» Германа Бургаве

«Elementa chemiae» Германа Бургаве

«Elementa chemiae» Германа Бургаве

Книга датована 1732 роком. Вона написана латиною і складається з двох томів. В першому томі Бургаве пояснює основну термінологію і характеризує досліджувані об’єкти. Перший том включає в себе також декілька розділів: «Про вогонь», «Про повітря», «Про землю», «Про воду», «Про розчинники», «Про хімічні прилади і судини».

Звичайно, інформація представлена в цьому розділі – це ті знання, які були відомі на той момент, а також спостереження автора, і на сьогоднішній день він не несе наукової новизни, а от другий розділ може бути цікавим і корисним навіть для сучасних студентів оскільки присвячений опису «хімічних операцій». Бургаве настільки детально та точно описує способи приготування ліків, що їх може відтворити навіть недосвідчений початківець-лаборант. На сьогоднішній день книга зберігається в бібліотеці КПІ.

«Mécanique analytique» Ж.Л. Лагранжа

Жозеф Луі Лагранж

Жозеф Луі Лагранж

Двотомник аналітичної механіки Лагранжа датований 1811-1819 роками, також зберігається в бібліотеці КПІ. Перша публікація томів відбулась в 1788 (перший том) і 1789 (другий том) роках, але після публікації оригіналу, Лагранж переглянув свої роботи і істотно їх розширив.

Саме ці, розширені роботи зберігаються у бібліотеці КПІ. У своїй праці фізик відкрив два нових поняття – «рівняння Лагранжа», пов’язане з динамікою, та «випадок Лагранжа» — про обертання твердого тіла навколо нерухової точки.

Своєю роботою фізик підвів підсумок всьому, що було зроблено в механіці протягом 18 століття.

Наукова бібліотека ім. М. Максимовича

Наукова бібліотека ім. М. Максимовича

Наукова бібліотека ім. М. Максимовича

Бібліотека ім. Максимовича є структурним підрозділом університету ім. Тараса Шевченка і методичним центром для вузівських бібліотек України. Гордістю бібліотеки є фонди стародруків – це справжні «скарби».

Інкунабула

Інкунабула

Інкунабула

 

Перлиною фонду можна назвати книгу інкунабулу. Інкунабулами називають книжки, які буквально були надруковані першими, тобто с самого початку заснування книгодрукування і до 1501 року. Інкунабула цієї бібліотеки була надрукована латиною в 1497 році в Венеції, та є виданням «Життєписів дванадцяти цезарів» древнєримського історика Светонія.

Наступними після інкунабул ідуть палеотипи – це книжки, які були надруковані після 1501 року і до 1551 року. І палеотипи — ще одна не менш важлива окраса бібліотеки.

Палеотипи

Палеотип

Палеотип

В фондах бібліотеки їх декілька, але найстаріший датований 1519 роком. Надрукований ієромонахом Пахомієм на давньоболгарській мові, виданий роком датування також в Венеції, в типографії Божидара Вуковича.

Ще одним цікавим палеотипом є перше видання «Історії сицилійських тиранів» Гуго Фальканда. Це видавництво типографії Матуріна Дюпюї 1550 року в Парижі. Книга є важливим джерелом інформації про Середньовічну Сицилію.

Цей палеотип представляє собою наратив, тобто сукупність вражень, подій або фактів, вигаданих, чи реальних, які пов’язані між собою і складаюсь повноцінний текст. В книзі де-не-де присутні маргіналії, тобто коментарі у вигляді помітки, або запису, або навіть цілих сюжетних малюнків, які відносяться до окремих частин тексту, як вираження власного враження від прочитаного.

Читайте також: Дом Ролит: Мекка украинской литературы в Киеве

Серед більш пізніх видань можна виділити «Напрестольне Євангеліє» – надзвичайно рідкісна книга, видана в 1575 році у Вільно, а також перший у східній Європі друкований словник — «Лексикон слов’яноруський і імен тлумачення», виданий Памвою Бериндою в друкарні Кутеїнського монастиря в 1653 році.

Дарина Куптий

Нагадуємо, що новини без цензури публікуємо в Телеграм telegram ico, підпишись зараз, щоб не пропустити важливе!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Метки:
Оставьте комментарий

*

  1. […] Читайте також: Оршанське Євангеліє і перша Енеїда: сім найстаріших ви… […]

  2. […] Читайте також: Оршанське Євангеліє і перша Енеїда: сім найстаріших ви… […]

  3. […] Читайте також: Оршанське Євангеліє і перша Енеїда: сім найстаріших ви… […]

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: