Модернізація професійно-технічної освіти та нові можливості для молодих ветеранів і ВПО

19:32  |  15.01.2025

В умовах воєнного стану та майбутньої відбудови країни, потреба у кваліфікованих робітничих кадрах стає все більш актуальною, а професії будівельників, слюсарів, аграріїв та інших спеціалістів, що забезпечуватимуть відновлення, розбитої війною, інфраструктури, набувають для економіки держави особливого значення.

Модернізація ПТЗО за підтримки європейських партнерів створює нові можливості для підготовки кваліфікованих фахівців, що відповідатимуть потребам ринку праці та відкриває перспективи для молодих ветеранів і ВПО, дозволяючи їм не лише перекваліфікуватися, а й знайти стабільну роботу в сферах, що розвиваються.

ПТУ не для двієчників

Модернізація професійно-технічної освітиЗа даними Державної служби статистики України, що базуються на відомостях Міністерства освіти і науки України, станом на 2020 рік в Україні функціонувало 711 закладів професійно-технічної освіти, де навчалося близько 247 тисяч учнів, що значно менше, ніж у 1991 році, коли таких закладів було понад тисячу, а учнів — майже 650 тисяч.

Судячи з показників, за останні два десятиліття кількість ПТНЗ зменшилась майже на третину. Однією з причин цього скорочення стали усталені у суспільстві стереотипи: молодь вважає, що подібного виду установи не дають шансів на кар’єрний зріст, а їх інфраструктура та матеріально-технічне забезпечення залишають бажати кращого.

На щастя, сьогодні країна розуміє, що в умовах повоєнної відбудови держави акцент повинен робитися саме на розвиток робітничих професій, адже після війни Україна потребуватиме великої кількості кваліфікованих фахівців, які відновлюватимуть, розбиту бойовими діями, інфраструктуру країни та «підніматимуть» її економіку.

У зв’язку з цим, вже зараз держава приділяє велику увагу розвитку технічної освіти, здійснюючи активні кроки по її реформуванню. Також активно підтримують цей процес і міжнародні партнери, зокрема Європейський Союз, що дає додаткові можливості для підвищення якості та доступності професійної освіти в Україні.

«EU4Skills»

«EU4Skills: кращі навички для сучасної України»Проєкт «EU4Skills: Модернізація інфраструктури системи професійно-технічної освіти в Україні» є частиною Програми «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України» (Компонент 3) та спрямований на оновлення та модернізацію обладнання та інфраструктури закладів професійно-технічної освіти в Україні.

Проєкт фінансувався ЄС та його країнами-членами, зокрема Німеччиною, Фінляндією, Польщею та Естонією, і реалізовувався МОН України разом із Українським фондом соціальних інвестицій та Німецьким державним банком розвитку KfW. Загальний бюджет програми становив 58 млн. євро та тривала вона — з 2019 по 2023 рік.

В межах проєкту створювалися Центри професійної досконалості, закуповувалися новітні технології для закладів ПТО, проводилося навчання керівників і викладачів тощо. Програма охоплювала 7 пілотних областей України з усіх куточків України, серед яких Вінницька, Запорізька, Рівненська, Миколаївська, Чернівецька, Львівська та Полтавська (на двох останніх ми зосередимося детальніше).

Дрогобицьке вище професійне училище № 19

МОДЕРНІЗАЦІЯ ДРОГОБИЦЬКОГО ВИЩОГО ПРОФЕСІЙНОГО УЧИЛИЩЕ №19 В МЕЖАХ ПРОГРАМИ «EU4SKILLS» В рамках третього компонента програми «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України», 3 грудня 2024 року відбулося урочисте відкриття оновлених навчальних майстерень у Вищому професійному училищі № 19 міста Дрогобич. У закладі провели капітальний ремонт приміщень загальною площею 420,7 м² та оснастили їх сучасним професійним обладнанням на суму понад 600 тисяч євро.

«Впровадження нових технологій, модернізація приміщень та закупівля обладнання в закладах професійно-технічної освіти України є значними кроками на шляху забезпечення якісного навчання та виробничої практики студентів…», — підкреслив Хенрік Вітфельт, керівник відділу державні фінанси, підтримка бізнесу та соціальна політика представництва ЄС в Україні.

Також у рамках реалізації проєкту у Вищому професійного училища № 19 у місті Дрогобич було здійснено модернізацію приміщень та майстерень. Зокрема, оновлено вікна та двері, облаштовано пандус для зручності маломобільних груп населення, модернізовано систему опалення, а також замінено внутрішні інженерні мережі водопостачання, каналізації, електропостачання тощо.

Для покращення навчального процесу на спеціальностях «Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення», «Перукар (перукар-модельєр)», «Манікюрник» та «Візажист», училище отримало: 473 одиниці комп’ютерної техніки та мережевого обладнання; 337 нових меблів; 401 одиницю обладнання та інструментів для роботи в салонах краси.

«Завдяки проєкту EU4Skills ми отримали можливість не лише покращити якість освітнього процесу, але й подарувати дітям нові можливості для розвитку, навчання та самореалізації. Щиро вдячні за вашу довіру, підтримку та спільне прагнення до позитивних змін», — подякував партнерам за допомогу та підтримку директор Вищого професійного училища №19 Володимир Маринкевич.

ДНЗ «Решетилівський професійний аграрний ліцей І.Г.Боровенського»

ДНЗ "Решетилівський професійний аграрний ліцей І.Г.БоровенськогоУ 2024 році, в рамках програми «EU4Skills», Решетилівський професійний аграрний ліцей імені І.Г. Боровенського отримав нове обладнання загальною вартістю 800 тисяч євро для підготовки майбутніх аграріїв. Освітній заклад був оснащений двома тракторами, двома вантажівками, трьома жатками, двома сівалками та комбайном.  Окрім цього, для навчальних потреб надано запасні частини та макети.

«Європейський Союз продовжує допомагати Україні створювати сучасну інфраструктуру системи професійно-технічної освіти. Сьогодні студенти ПТУ – це майбутнє агросектору, промисловості, будівництва…», —  підкреслив важливість спільних зусиль партнерів на шляху модернізації навчання в ПТУ Хенрік Вітфельт, керівник відділу міcцевого та людського розвитку Представництва ЄС в Україні.

В свою чергу директорка ліцею Ніла Спільна відзначила, що нова техніка значно покращила умови навчання та збільшила попит на професію тракториста, що стало важливим кроком у розвитку закладу: 

«Ми стали не на сходинку вище, ми просто переступили у інший світ з цією технікою. Завдячуючи цій техніці ми маємо конкурсний відбір на професію тракторист. Цього не було в історії ще з 90-х. Сьогодні у нас більша кількість бажаючих ніж тих, кого по ліцензійних обсягах ми можемо навчити…”

«Skills4Recovery»

 «Професійна освіта в Україні / Skills4Recovery»Програма «Skills4Recovery» фокусується на підготовці та перепідготовці робочих кадрів у 4-ох важливих для відновлення секторах: будівництво, транспорт, СГ та сфера послуг. Вона сприяє зміцненню здатності закладів професійної освіти надавати високоякісні навчальні послуги і підтримує вразливі категорії населення, зокрема ВПО та молодих ветеранів.

Програма Skills4Recovery триває із середини 2023 до середини 2026 року, реалізується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, що діє за дорученням Федерального уряду Німеччини та охоплює шість областей України (Львівську, Вінницьку, Чернівецьку, Київську, Полтавську та Дніпропетровську).

За словами програмного директора ініціативи Skills4Recovery Міхаеля Пауло, станом на листопад 2024-го року, понад 2 тисячі українців уже взяли участь в програмі.

«Ми розпочали програму з підтримки навчання та перепідготовки на початку 2024 року, і за останні 12 місяців досягли вагомих результатів. 2400 українців уже взяли участь в програмі. Крім того, ми провели навчання 1100 директорів і вчителів шкіл у сфері управління освітою та інклюзивності».

Історії успіху

можливості для молодих ветеранів і ВПООкрім статистики, є й успішні результати від впровадження програми, зокрема і в переселенки з Донецької області Любові Задорожньої. Після евакуації з Маріуполя та початку життя в непростих для себе умовах, жінка не зламалась, а навпаки вирішила кардинально змінити свою дійсність та освоїти нову професію, що стала для неї шляхом до нових можливостей.

Пройшовши курси в Київському професійному коледжі цивільного будівництва в межах проєкту «Навчання заради змін», організованого ГО «Український професійний розвиток», Любов за кілька місяців здобула спеціальність сантехнікині, а після стажування на підприємстві, де проходила практику, одразу почала працювати.

Також завдяки програмі «Професійна освіта в Україні/Skills4Recovery» від Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, здобув нову професію електрогазозварника демобілізований після півторарічної служби молодий ветеран Володимир Лега. Повернувшись додому з зони бойових дій, спочатку чоловіку було нелегко адаптуватися до мирного життя.

Однак він розумів, що заради родини потрібно рухатися вперед. Головним завданням став пошук роботи. Дізнавшись про проєкт, Володимир вирішив спробувати себе в новій ролі та розпочав навчання в Переяслав-Хмельницькому центрі професійно-технічної освіти. Після закінчення курсів він відчув впевненість у своїх навичках і вже вважає себе не аматором, а професіоналом.

«Життєвий досвід показав, що в наш час треба не боятися вчитися новому, бо одного дня ти можеш стати не потрібен як спеціаліст якоїсь сфери. Дякую за можливість безплатного навчання для ветеранів. Нам приємно, що нас цінують», – зауважував Володимир.

Нагадуємо, що новини без цензури публікуємо в Телеграм telegram ico, підпишись зараз, щоб не пропустити важливе!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: