«Місто у парку»: візит президента Франції генерала Шарля де Голля до Києва

11:15  |  27.10.2024
Візит Шарля де Голля в СРСР в 1966 році

У 1966-му році французький президент генерал Шарль де Голль в рамках офіційного візиту до Радянського Союзу побував і в Україні, зокрема, в Києві. У місті він пробув лише добу: з вечора 27-го червня до вечора 28-го червня.

В ході відвідин він нагадав про історичні зв’язки Франції з Київською Руссю: згадав Ярославну, дочку Ярослава Мудрого, яка стала королевою Франції, та відзначив роль стародавнього Києва у створенні великої Русі.

Ліжко 2.20 см і щільні портьєри

Візит Шарля де Голля в СРСР в 1966 році
Програма перебування президента Франції в столиці УРСР була складено МЗС СРСР. Зокрема, 27-го червня 1966 р. о 20.00 планувалося прибуття гостів в Київ. У першій половині 28-го червня передбачався сніданок від імені Президії Верховної Ради та Уряду, покладання вінка до могили Невідомого солдата, екскурсія містом та відліт з міста.

Окрім того, протокольний відділ органу склав документ з побажаннями по обладнанню резиденції відведеної президенту Франції, які напередодні висловив шеф протоколу Франції Дюран та 1-ий секретар Посольства Франції Буає. Деякі прохання виглядали наступним чином: у кабінеті де Голля мав бути годинник, що показував б місцевий час.

Зі спальні генерала мали бути проведені три лінії зв’язку: перший – до його ад’ютанта, другий – до камердинера та третій – до покоївки. Натомість телефон, встановлений у кімнатах президента Франції, не повинен був дзвонити. На дверях кімнат у резиденції повинні були бути етикетки з прізвищами осіб, які займають ці приміщення.

Довжина ліжка президента мала бути не менше ніж 2.20 см. На вікнах спальні де Голля і його дружини необхідно було передбачити щільні портьєри, які повністю виключили б попадання денного світла під час сну. Усі можливі подарунки для президента мали передаватися через його ад’ютанта із зазначенням, від кого вони надійшли.

Читайте також: «Ми не маємо посольства у Каліфорнії»: як Маргарет Тетчер вмовляла українську владу не оголошувати незалежність

«…Хай живе Київ!…»

Візит Шарля де Голля в СРСР в 1966 році
Перший день перебування президента Франції у м. Києві 27-го червня виглядав так: о 20.00, відповідно до програми, Шарль де Голль та особи, які його супроводжували, зокрема сім’я, прибули спеціальним літаком з Ленінграда до Києва. В знак приїзду високоставлених гостей на аеродромі були вивішені державні прапори Франції, СРСР та УРСР.

У Бориспільському аеропорті їх зустрічали голова Президії Верховної Ради УСРР Д.С. Коротченко, голова Ради Міністрів УРСР М.О. Соболь та інші високопоставлені та відповідальні співробітники. На летовищі розгорнули вітальні транспаранти з привітаннями: «Сердечний привіт Президенту дружньої Франції; нехай живе дружба та співробітництво між народами Радянського Союзу та Франції» тощо.

Згідно з протоколом, на аеродромі вишикувалася Почесна варта, виконалися державні гімни Франції, СРСР та УРСР. Дівчата в українських костюми вручили гостям квіти. Відбувся обмін вітальними промовами між Д.С. Коротченко та де Голлем, де останній на завершення спічу проголосив три фрази: «Хай живе Київ! Хай живе Україна! Хай живе радянський народ!»

По завершенню урочистої церемонії зустрічі, до аеропорту подали машину, на якій напередодні встановили штандарт президента Франції, прапорці СРСР і УРСР. Проводжали де Голля до резиденції Д.С. Коротченко, В.В. Щербицький, О.М. Косигін. З дружиною де Голля їхали подружжя В.В. Щербицького, Д.З. Білоколоса та Кув де Мюрвіля.

Кортеж автомобілів супроводжував ескорт мотоциклістів. За маршрутом проїзду гостей з «Борисполя» до резиденції розвішали державні прапори Франції, СРСР та УРСР та вітальні плакати. Тисячі киян на вулицях люб’язно зустрічали іноземного гостя, безперервно лунали оплески та вигуки.

«Давні зв’язки між Францією і Україною»

Візит Шарля де Голля в СРСР в 1966 році
Дуже насиченим видався другий день перебування де Голля в Києві. Вранці 28 червня 1966 р. в Маріїнському палаці відбувся святковий сніданок на честь президента Французької Республіки, під час якого до гостей з тостом звернувся Голова Президії Верховної Ради УРСР Д.С. Коротченко.

«Дозвольте виголосити тост за розвиток і зміцнення радянсько-французької дружби. За Ваше здоров’я, пане Президенте, за здоров’я вашої дружини і всіх французьких гостей. За великий французький народ, за мир і дружбу між народами».

З промовою-відповіддю звернувся Шарль де Голль: «… Я хотів би подякувати від щирого серця за той чудовий прийом, який нам виявили в Києві – столиці України, і через Вас сердечно подякувати всьому українському народові. Вчора ввечері і сьогодні вранці ми бачили, як він гостинно, люб’язно і дружно приймав нас…

Ми знаємо, якою була роль, особливо Києва, і всієї України в поступовому створенні великої Русі. Ви знаєте, що для цього зробили ваші князі, спрямовуючи свої зусилля на те, щоб цю прекрасну країну не поневолили в колисці загарбники. Ми знаємо також про мужність синів України, виявлену під час багатьох воєн, зокрема, у двох останніх світових війнах.

Що ж до наших відносин і зв’язків, то повинен сказати, що між Францією і Україною ці зв’язки дуже давні. Я дозволю собі навести тільки два приклади. Найбільш давній: дочка київського князя Ярослава Мудрого Анна була дружиною французького короля Генріха Першого. І останній приклад. Я хотів би згадати про тих французьких солдатів, які в числі інших полонених були привезені ворогом на цю землю»…

Читайте також: Ламав бузок і на заводі «Електронмаш» роздавав його працівницям: візит до Києва канадського прем’єр-міністра П’єра Трюдо

«Місто у парку»

Візит Шарля де Голля в СРСР в 1966 році
Окрім сніданку, 26 червня, програмою перебування у Києві було заплановано ще кілька важливих подій. Зокрема, президент Французької Республіки з іншими офіційними особами відвідали парк Вічної слави, де до могили Невідомого солдата син Шарль де Голя — Філіп, від імені французьких гостей поклав квіти.

У вінок спеціально за задумом були вплетені лілеї − символ Франції. Там же ж прогриміли залпи артилерійського салюту та парадним строєм, віддаючи воїнські почесті загиблим героям, перед обеліском Слави пройшли воїни Київського гарнізону. Пролунали державні гімни Франції, Радянського Союзу і Української РСР.

Після церемонії покладання квітів для французьких гостей провели екскурсію містом за маршрутом: пам’ятник Вічної слави, Аскольдова могила, Петрівська алея, площа Хмельницького, вул. Володимирська, Державний університет ім. Т.Г. Шевченка, площа Льва Толстого (площа Українських Героїв).

Шарль де Голь був у захваті від прекрасного прийому в столиці радянської України. Найбільше його вразила кількість парків та скверів, дерев на вулицях українського міста. Сказаний ним на берегах Дніпра вислів став крилатим: «Я бачив багато парків у містах, але я не бачив місто у парку».

О 14.00, відповідно до протоколу, відбувся від’їзд гостей на аеродром, звідки в 15.00 вони відлетіли з міста. В аеропорту «Бориспіль» під час проводів з промовою до Президента Франції звернувся Д.С. Коротченко. «Нам було дуже приємно прийняти на українській землі Вас, пане Президенте, і прибулих з вами гостей з дружньої Франції.

… Ми упевнені, що цей візит послужить подальшому зміцненню традиційної дружби між радянським і французьким народами. В момент Вашого від’їзду з Києва дозвольте побажати Вам, пане Президенте, Вашим супутникам доброго здоров’я і щасливої дороги. Дружньому французькому народові бажаємо щастя і процвітання. Хай розвивається і міцніє радянсько-французьке співробітництво в інтересах миру і прогресу».

Нагадуємо, що новини без цензури публікуємо в Телеграм telegram ico, підпишись зараз, щоб не пропустити важливе!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: