«Малюки, що пускають кораблики»: унікальна скульптурна композиція на Поштовій площі Києва

15:38  |  16.02.2025
"Малюки-засновники Києва" або ж "Малюки, що пускають кораблики".

У травні 2017-го року на Поштовій площі Києва встановили пам’ятник засновникам міста, де зображені дітьми Кий, Щек і Хорив пускають на символічній карті Києва по Дніпру кораблики, а їх маленька сестра Либідь сидить недалеко від них на лавочці та махає своїм братам рукою.

Не зважаючи на те, що скульптура з’явилася відносно недавно, вона швидко обросла міськими легендами. Зокрема, існує повір’я, що якщо потерти квітку Либеді (до дівчинки) або кораблик Щека (до хлопчика) та загадати бажання про народження дитини, то воно обов’язково здійсняться.

Малюки-засновники Києва

"Малюки-засновники Києва" або ж "Малюки, що пускають кораблики".
6-го травня 2017-го року на Поштовій площі Києва, у верхній частині пішохідної зони, яка виходить на Володимирський узвіз, урочисто відкрили пам’ятник легендарним братам-засновникам міста та їх сестрі, зображених у вигляді маленьких дітей, під назвою «Малюки-засновники Києва» або ж «Малюки, що пускають кораблики».

Автором композиції виступив художник-скульптор Володимир Журавель, відомий киянам, як творець відомих пам’ятників присвячених Анатолію Кузнєцову, Іллі Муромцю та Ігорю Сікорському, який працював над цим проєктом разом із архітектором Олегом Селівановим і графічним дизайнером Станіславом Топольським.

Основу композиції складають чотири постаті дітей. Троє хлопчиків — Кий, Щек і Хорив голяка грають з паперовими корабликами на стилізованій карті Києва, дивлячись на те, яким стало місто, а в декількох метрах від них на бронзовій лавці, сидить маленька дівчинка, прообраз їх сестри князівни Либеді, яка, тримаючи кораблик, махає своїм братам рукою.

Існує думка, що діти розташовані таким чином, що по висоті пам’ятника можна зрозуміти хто з братів, яке ім’я має. Самий високий це Кий, хлопчик котрий тримає догори вказівний палець. Фігурка, що стоїть та тримає в руках кораблик — це Щек, середній з братів. Молодший —  Хорив, сидить на присядках над мапою Києва.

Читайте також: Погладь за спинку і загадай бажання: пам’ятник коту Пантелеймону

Історія створення пам’ятника

"Малюки-засновники Києва" або ж "Малюки, що пускають кораблики".
Володимир Журавель розповідав історію створення пам’ятника, яка бере початок із родинної бесіди з його батьком, художником Миколою Журавлем, який запропонував створити скульптуру молодшого брата Михайла. Робота над цією ідеєю надихнула митця на створення групової композиції, де малюки символізували би легендарних засновників Києва.

«Батько запропонував, щоб скульптура братика стала моєю другою дипломною роботою. Я зробив кілька варіантів фігури, і це наштовхнуло мене на думку створити групову композицію, персонажами якої були б малюки. Обговорив цей план з батьком, і виникла ідея показати легендарних засновників Києва в образах маленьких дітей. Вирішили, що вони будуть пускати паперові кораблики по карті столиці».

Над образом Кия Володимир Журавель працював найдовше — вісім місяців, вивчаючи анатомічну будову тіла дитини. Хорив і Щек були створені швидше — за чотири і два з половиною місяці відповідно. На Либідь пішло півтора місяці. Всі фігури, окрім першої, яку митець відбивав на власний кошт, були створені за підтримки мера Києва Віталія Кличка. Меценатом проєкту виступила Тетяна Балясна.

Читайте також: Топ-8 архитектурных памятников Киева, которые пострадали от огня

Приховані символізми

"Малюки-засновники Києва" або ж "Малюки, що пускають кораблики".
За задумом автора, існує три рівня сприйняття цієї композиції: історичний — малюки-засновники Києва, прообраз легендарних братів та їх сестри; сакральний — образ космічних дітей; прямий — діти, які просто граються, пускаючи кораблики. До речі, у паперових корабликах, які три брата пускають по Дніпру, за словами автора, прихований глибокий символізм.

«Кораблик — це символ душі. У кожного є свій кораблик. Хтось тримає, хтось пускає, а хтось вже відпустив». Своєрідний символізм можна побачити і на бронзовій площині — сучасній карті Києва з відзначеними на ній вулицями, парками, мостами, а також столичними пам’ятками на яких у вигляді дітей стоять історичні постаті, що заклали основи міста.

Читайте також: Нос Гоголя и сгоревшая спичка: топ-10 малоизвестных памятников Киева

Вбрання для скульптур

"Малюки-засновники Києва" або ж "Малюки, що пускають кораблики".
У грудні 2017-го року з пам’ятником сталася неприємна подія — хтось викрав кілька його елементів. Зникли кораблики, які тримали брати, а також частина карти Києва. На щастя, зловмисника швидко вдалося затримати, і композицію невдовзі відновили. Приблизно з тих пір з’явилася і нова традиція пов’язана з скульптурою.

За ініціативою Володимира Журавля, на визначні події малюків намаються періодично одягати у різне святкове вбрання. Наприклад, під час одного з святкувань Івана Купала дітей одягли у білу одежу та сплели на їх голови вінки з різнотрав’я. На День Валентина дітвора постала у вигляді купідонів.

Наряджають скульптуру і на День вишиванки, і до новорічних свят, і до Великодня. Зокрема, в 2024-му році до Воскресіння Христового одну з фігурок одягли в образ ангела, іншу фігурку у форму військового ЗСУ, третю представили у вишиванці та червоних шароварах. Либідь переодягли у довгу сукню-вишиванку та віночок із жовто-синіх квітів, поряд поставили великодній кошик.

 

Нагадуємо, що новини без цензури публікуємо в Телеграм telegram ico, підпишись зараз, щоб не пропустити важливе!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: