За інформацією офіційного інтернет-представництва Президента України Володимира Зеленського, ідея створення простору з’явилася ще у 2021-му році, але через повномасштабне російське вторгнення проєкт вдалося реалізувати лише зараз. Працювали над ним Національний центр «Мала академія наук України» та Міністерство освіти і науки України за підтримки UNICEF Ukraine та Theirworld.
Відкриття музею відбулося за участю переможців IV державного етапу Всеукраїнської олімпіади з математики з усіх регіонів України, а також інших високопоставлених гостей. Зокрема, захід відвідали міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, президент Малої академії наук України Станіслав Довгий, перша леді держави Олена Зеленська, президент України Володимир Зеленський та багато інших.
Під час свого вітального слова Глава країни побажав, щоб після досягнення справедливого та сталого миру, який обов’язково настане завдяки героїчним українським воїнам, діти могли й далі розвиватися та здобувати нові знання та зазначив, що «наслідки війни та виклики трішки відтермінували відкриття. Однак це говорить про те, що Україна живе, наука живе і попри будь-які виклики ми йдемо вперед».
Читайте також: Музей просто неба в Пирогові — історія українського життя
Важливість музею
За даними Міністерства освіти та науки України, створення Музею математики «Кубоїд» та впровадження його освітніх програм для школярів і педагогів має стати важливим кроком для подолання серйозних труднощів у навчанні математики, спричинених як війною, так і хронічними проблемами в освітній системі, яких, на жаль, є достатньо.
Зокрема, майже половина українських підлітків (42%) не змогли досягти базового рівня знань з математики за результатами дослідження PISA–2022; середній бал національного мультипредметного тесту 2024 року з математики становить лише 132,5 — це найгірший показник серед обов’язкових дисциплін; лише 36% учителів математики, які проходили сертифікацію, змогли успішно підтвердити свої знання.
«Подолання освітніх втрат є критично важливим для майбутнього України, адже без якісної математичної підготовки країна ризикує втратити інженерів, архітекторів, проєктувальників та інших спеціалістів, потрібних для відбудови держави. Тож зараз, в умовах поглиблення освітніх втрат, ми матимемо новий інструмент для боротьби з ними», — зазначив Оксен Лісовий.
Читайте також: Музей медуз и Экспериментариум: топ-10 самых необычных музеев Киева
Як музей сприятиме подоланню освітніх втрат у галузі математики?
Музей «Кубоїд» — це не лише простір для перегляду експонатів, а й осередок сучасної освіти. Він пропонуватиме навчальні програми, орієнтовані на дві ключові аудиторії — школярів і вчителів. Для педагогів музей стане платформою, де вони проходитимуть навчальні курси, знайомитимуться з сучасними підходами до викладання, зможуть проводити власні заняття й обмінюватися досвідом з колегами.
Натомість учні зможуть вивчати математику у форматі живого досвіду — через інтерактивні експонати, які роблять абстрактні поняття доступними та зрозумілими. Також діти розвиватимуть важливі інтелектуальні навички — логічне та критичне мислення, просторове уявлення тощо. Онлайн-програми, створені експертами, допоможуть заповнити прогалини у знаннях.
«Математика це не просто цифри й формули, а інструмент для розуміння світу. Вона прихована у музиці, мистецтві, природі та технологіях. «Кубоїд» — це не просто освітній простір, а місце, де математика стає пригодою, де її можна побачити, відчути й застосувати. Тут ви дізнаєтесь, що математика всюди!» — прокоментував президент Малої академії наук України Станіслав Довгий.
До того ж, освітні програми будуть доступними як очно в музеї, так і онлайн для всіх охочих. «Музей математики — це унікальний простір, що поєднує шість тематичних і чотири навчальні зони для школярів і педагогів, а також 120 інтерактивних експонатів. Багато з них ми збирали по всьому світу, ще коли працювали в НЦ «МАНУ».
Ми прагнемо, щоб музей був доступним для всіх регіонів України. Тому, окрім фізичного простору, він пропонуватиме онлайн-активності, а в майбутньому плануємо запустити ще й мобільну виставку з освітнім складником», — зазначив перший заступник міністра освіти і науки України Євген Кудрявець.