Сьогодні, 7 липня, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь та голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак представили результати спільного дослідження щодо стану дотримання законодавства про державну мову в закладах загальної середньої освіти, використання державної мови учасниками освітнього процесу безпосередньо в школі й поза нею.
Джерело: Уповноважений із захисту державної мови
Дослідження проводилося 1-6 червня 2022 року та охопило 58 228 учасників освітнього процесу, а саме:
📍учителів – 5867 тис. осіб, з яких 687 внутрішньо переміщені;
📍учнів/учениць – 16 384 тис. осіб, з яких 4704 внутрішньо переміщені;
📍батьків – 35 977 тис. осіб, з яких 10 015 внутрішньо переміщені.
📍переважна більшість респондентів (89% вчителів, по 82% батьків та дітей) зазначили, що вважають рідною мовою українську і використовують її в усіх сферах життя (спілкування у родинному колі, навчальна діяльність, культурні практики тощо);
📍94% вчителів зазначили, що проводять уроки виключно українською мовою, 82% з них використовують навчальні матеріали виключно українською мовою, що демонструє позитивну динаміку щодо дотримання мовного законодавства у освітньому процесі;
📍за даними опитування учнів, 73% вчителів під час уроку та 63% під час перерви розмовляють виключно державною мовою. Російська мова в межах навчального закладу є мовою неформального спілкування (наприклад, нею спілкуються 11–17% учнів між собою під час уроків та на перервах, а також, за даними учнів, 2% вчителів під час перерв).
Водночас лише 38% школярів спілкуються на перервах виключно українською мовою. Однак, аж 80% батьків мають бажання покращити свій рівень володіння українською мовою, а 73% учнів/учениць мають бажання додатково вивчати та вдосконалювати свої знання з української мови.
76% батьків та 89% вчителів вважають за доцільне та необхідне створювати та розвивати безкоштовні курси/тренінги та/або освітні платформи для вивчення та вдосконалення знань та умінь з української мови.
Раніше ми писали, що Борис Джонсон подав у відставку
[…] ми писали, що менше 40% школярів спілкуються українською мовою, — мовний […]