Вона – відома українська художниця, творець неперевершеного, як тепер кажуть, «примаченківського творчого світу». Важко повірити, але все своє життя жінка прожила у скруті, а сьогодні її роботи підкорюють світ – Париж, Прагу, Монреаль, і навіть Пекін, та оцінюються в десятки тисяч доларів. Далі добірка цікавих і, можливо, маловідомих фактів про видатну українську мисткиню Марію Примаченко.
Марія Овксентіївна Примаченко народилася за різними даними 31 грудня 1908 або близько 12-13 січня 1909 року в селі Болотня на Київщині в родині творчо обдарованих і талановитих людей. Її мама Параска була відомою майстринею вишивки, батько Овксентій був столяром-віртуозом, майстрував дворові огорожі у вигляді давньослов’янських зображень. Бабуся займалася створенням віртуозних писанкових орнаментів.
Читайте также: Знаменитые харьковчане: Илья Репин, художник, поцелованный солнцем
Не зважаючи на те, що з народження відомої художниці пройшло вже більше аніж 100 років, до цих пір точаться суперечки про те, як правильно звучить та пишеться прізвище мисткині. У своїй роботі відомий режисер Лесь Танюк писав:
«Одного разу я запитав Марію Примаченко:
— Так ви, Маріє Овксентіївно, Приймаченко чи Примаченко?
— Приймаченко, — без сумнівів відповіла вона. — Приймаченки ми, з «Приймаків». Батька мого Овксентія Григоровича дід з бабою в «приймаки» взяли, всиновили. А записали потім російською. Все зіпсували».
Згідно з протилежними даними, в інших випадках та ж Марія Овксентіївна відповідала, що вона — Примаченко, тому, що «так у них в селі казали — примак, а не приймак, ну так нехай так і буде».
Водночас в інтерв’ю газеті «Сегодня» (від 8.02.2010) невістка художниці розповіла, що в свідоцтві про народження Марії Оксентіївни літери «й» немає.
У дитинстві Марія Примаченко перехворіла на важке інфекційне захворювання — поліомієліт. У художниці були вражені нижні кінцівки (одна нога була не повноцінно розвинена) , тому вона вимушена була довгий час пересуватися на милицях. Згодом вона перенесла 3 операції, в результаті яких був встановлений протез. Фізичну ваду Примаченко приховувала довгими спідницями.
Марії Примаченко пощастило кохати і бути коханою. Проте, особисте щастя було недовгим. Навчаючись у Києві вона познайомилася зі своїм земляком та односельчанином, лейтенантом піхоти Василем Маринчуком. Пара навіть не встигла одружитися, як чоловіка відправили на фронт. Останнього листа від нього Марія отримала у відповідь на свою звістку про народження сина Федора, проте після цього зв’язок з ним обірвався назавжди.
Передвісником смерті коханого став дивний сон, який наснився Марії. В ньому вона побачила сад, в якому все навпаки — коріння стирчить догори, а квіти ростуть в землю. Після загибелі Василя вона вишила скатертину чорними трояндами і накрила нею стіл. Майже 20 років після його смерті жінка не брала до рук пензля.
Читайте также: Знаменитые киевляне: художник-карикатурист Борис Ефимов
Серйозно займатися малюванням Марія розпочала у 17-річному віці. Вона знайшла синюватий глей, яким розмалювала власну хату.
«Починалося все це так. Якось біля хати, над річкою, на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала всілякі квіти, побачені мною. А потім помітила синюватий глей (глину). Набрала його в пелену і розмалювала нашу хату», – розповідала художниця.
Робота дівчини сподобалася і сусідам – незабаром її чекало перше замовлення. За розфарбування кількох домівок Марія отримала своєрідну плату – порося. Згодом, саме ця тваринка допомогла усій її сім’ї вижити в голодні часи.
Існує легенда, що нібито Пабло Пікассо називав Марію геніальною, а її картини — прекрасними роботами. На жаль, ці дані і досі не мають жодних документальних підтверджень.
Зв’язок з Пікассо прослідковувався тільки такий: журналістка Людмила Лисенко згадувала, як одного разу в село до Марії привезла альбом з роботами Пікассо. Мисткиня подивилася його і сказала: «У нас в селі цього б не зрозуміли».
За два роки до смерті Марії Примаченко наснився сон, ніби вона в раю. Там вона побачила стіл, на якому був ватман і фарби, і зрозуміла, що малювати можна буде досхочу. Художниця розповідала, що спочатку вона зраділа побаченому, а потім запитала: «А вихідні у вас є?». Відповіли – нема. «То краще я на землі помалюю, сюди ще встигну».
На прохання Всеукраїнського благодійного фонду її іменем названо зірку № 14624, яка розташована між Марсом і Юпітером. Її відкриття відбулося в жовтні 1998 року.
«Світлоносною Жарптицею злетіла вона в зоряне небо на своєму крилатому горбоконику і залишилася там назавжди»…
Ім’я видатної художниці золотими літерами внесено до Всесвітньої енциклопедії мистецтва, а 2009 рік рішенням ЮНЕСКО був оголошений Роком Марії Примаченко.
Читайте также: Топ-10 самых известных современных художников Харькова
Важко уявити, що все життя зображуючи на свої роботах звірів, Марія Примаченко ніколи не була у зоопарку. Справжніх «чужоземних» тварин жінка вперше побачила лише у дуже дорослому віці — в цирку, куди її привіз видатний режисер Сергій Параджанов.
Руслана Сторожук
[…] Читайте также:Важка хвороба, сон про рай та зірка № 14624: топ-10 фактів з… […]
[…] Читайте також: Важка хвороба, сон про рай та зірка № 14624: топ-10 фактів з… […]
[…] в Одесі гостював проїздом знаменитий уже на той час художник Іван Костянтинович Айвазовський, який схвально […]