Мабуть, кожен українець хоч раз в житті дивився котрийсь із цих мультфільмів. Київська кіностудія «Київнаукфільм» була відома не тільки у нас, а й на теренах усього Радянського Союзу. Не маючи сучасних технологій та спецеффектів, талановиті працівники кіностудії створили багато цікавих і різноманітних мультиків.
Кіностудія «Київнаукфільм» з’явилася в рік початку Другої світової війни і спершу мала назву «Техфільм». Студія мала власний цех мультиплікації, а в 1966 році для студії був збудований цілий комплекс з різноманітними павільйонами для зйомок і озвучення кіноматеріалу, цехами мультиплікації і навіть власною кінолабораторією.
Щороку студія випускала сотні науково-популярних, освітніх, художньо-мультиплікаційних та інших фільмів, за які отримувала призи на міжнародних та всесоюзних фестивалях. Згадуємо найвідоміші мультфільми знаменитої київської кіностудії, які подобаються і дітям, і дорослим.
Перший мультфільм про козаків був створений під керівництвом режисера Володимира Дахно у 1967 році і відразу здобув шалену популярність. З того часу і до 1995 року було випущено дев’ять серій-короткометражок, частина з них відзначена преміями та нагородами на різних фестивалях.
Сюжет анімаційного фільму базується на захопливих пригодах головних героїв – трьох запорозьких козаків на ім’я Грай, Око і Тур. Цікаво, що мультфільм побудований на інтуїтивному розумінні зображуваного і не має звичних діалогів персонажів. Динамічні сценки вдало підсилюються музичним супроводом та фоновими звуками. Також в мультсеріалі присутні різноманітні варіації українських народних пісень.
Персонажі анімаційного фільму отримали продовження своєї історії у вигляді телесеріалів «Козаки. Футбол» 2016 року та «Козаки. Навколо світу» 2018, знятих режисером Мариною Медвідь.
Читайте також: Любимый Киев: топ-10 лучших фильмов о столице
Життєрадісний Капітошка з’явився на світ у 1980 році. Персонаж вигадала українська письменниця Наталя Гузєєва. Це мультик про дружбу веселого Капітошки – краплинки дощу, та Вовченяти, який намагався стати страшним.
Надзвичайно позитивний анімаційний фільм сподобався глядачам, тож через дев’ять років вийшла друга серія під назвою «Повертайся, Капітошко!». Цікаво, що головний герой співає голосом Олени Слободяник — солістки Хору Українського радіо, а весь музичний супровід мультфільму здійснив жіночий склад колективу.
У створенні мультику взяли участь і відомі зірки. Актор театру та кіно Богдан Бенюк озвучив Вовченя у першій серії. Долучилися до мультфільму і сестри Сумські: у другій серії Вовчиця говорить голосом Ольги Сумської в російськомовному варіанті і Наталі Сумської – в україномовному.
Цей короткометражний мульфільм поряд з «Капітошкою» є одним із найвідоміших в історії української анімації! Мультик про Петрика П’яточкина, який рахував слоників, створений під керівництвом режисера Олександра Вікена у 1984 році.
Історія про маленького хлопчика, який ні секунди не може всидіти на місці, та виховательку дитсадка запам’яталася багатьом глядачам. Цікаво, що всі ролі озвучила одна людина – акторка Наталя Рожкова.
Герой Петрик отримає продовження своїх пригод завдяки Studio KAPI, яка з 2017 року працює над повнометражним мультфільмом «23 образи Петрика П’яточкина».
Ще один знаменитий мультик київської кіностудії, створений режисером Давидом Черкаським у 1976 -1979 роках за однойменною повістю Андрія Некрасова.
Історія про морського капітана Врунгеля та його пригоди зроблена в техніках перекладки, мальованої мультиплікації та знімальних кадрів, вдало поєднаних між собою. Для урізноманітнення та загострення сюжету Давид Черкаський придумав ще декількох героїв та дещо змінив хід подій: так з’явилася ідея міжнародної вітрильної регати, крадіжка Венери, персонажі Шеф, агент Нуль Нуль Ікс та гангстери.
Мультсеріал з 13 серій наповнений музичним супроводом та піснями та сповнений відсиланнями до відомих радянських та закордонних фільмів. Цікаво, що найдовше шукали потрібний голос для Врунгеля, якого озвучив радянський актор Зиновій Гердт. Частина реплік з мультику стала крилатими висловами.
Читайте також: Памятник коту и маленький принц: топ-16 необычных мест Киева
Мультфільм створений у 1984—1985 роках за мотивами творів Корнія Чуковського.
Анімаційний фільм режисера Давида Черкаського складається з 7 серій і розповідає історію про доброго лікаря Айболита, який лікує звірят, злого розбійника Бармалея та інших мультперсонажів.
Мультиплікаційний фільм на основі відомого однойменного роману Роберта Луїса Стівенсона режисера Давида Черкаського.
Спершу мультик складався із двох окремих серій: «Мапа капітана Флінта» та «Скарби капітана Флінта», випущених у 1986-1988 роках. Згодом з’явилась повнометражна версія, де дві частини об’єднали в одну загальною тривалістю 106 хв.
Особливістю мультфільму є цікаве поєднання анімаційних сцен із грою живих акторів та музичними номерами. Сюжет близький до першоджерела, однак усе ж не повністю відтворює персонажів та має дещо спрощену історію.
Цікавий факт: даний мультфільм має англомовну версію під назвою «Повернення до Острова скарбів», яка вийшла у США 1992 року, але з неї вирізали епізоди з комічно-музичними номерами акторів та вставки з інформацією про героїв.
Мультфільм створений у 1981 році під керівництвом режисера Єфрема Пружанського.
Сюжетна лінія відтворює однойменну казку Льюїса Керрола в першій редакції її перекладу, просте суттєво скорочену і з деякими змінами. Відсутні багато персонажів та сцен, частина сюжетних моментів відрізняється від книги. Історія про дівчинку Алісу та її неймовірні пригоди складається з трьох серій та має загальну тривалість близько 30 хвилин.
Через рік кіностудія екранізувала і другу книгу Керрола у мультику «Аліса у Задзеркаллі».
Мультик режисера Бориса Храневича про маленького сміливого хлопчика Котигорошка з’явився у 1970 році.
Цей анімаційний фільм знятий за мотивами однойменної української народної казки. Головний герой вирушає визволяти своїх братів та сестру від злого дракона, який їх викрав. Хто допоміг хороброму Котигорошку та чим завершилася історія- дивіться у захопливому мультфільмі київської кіностудії.
Мультфільм знятий у 1969 році на основі поеми «Енеїда» Івана Котляревського та присвячений 200 річчю з моменту народження великого письменника.
Режисер анімаційного фільму Ніна Василенко стала першою, хто екранізував пригоди моторного козака Енея, якому на шляху трапляються різні труднощі. Богиня Юнона весь час капостить головному герою, та завдяки допомозі Венери та своїй винахідливості спритний Еней знаходить вихід із будь-якої ситуації.
Лялькова анімація створена студією «Київнаукфільм» у 1982 році за мотивами української народної казки.
Короткометражний мультфільм режисера Леоніда Зарубіна має повчальний сюжет: на прикладі поведінки Півника та двох мишенят розглядаються теми працелюбності та ліні.
Мультиплікаційний фільм 1972 року створений режисером Іриною Гурвич за мотивами жартівливої української народної пісні.
Жінки ведуть на базар чоловіків: одна хоче продати чоловіка — бабія, друга – малого ростом, третя – ледаря і т.д. Особливістю мультику є колоритні зображення в українському стилі, а також музичний супровід, який складається з однієї пісні «Ой там, на товчку, на базарі».
Читайте також: Лучшие песни о Киеве: топ-13 композиций (видео)
Короткометражний анімаційний фільм режисера Бориса Храневича. Мультик, випущений «Київнаукфільмом» у 1982 році, розповідає історію про дідуся Грома та його внука — маленького Громика.
Разом вони слідкують за тим, щоб на землі вчасно починався дощ і не було засухи. Громик дивиться з пухнастої хмарки вниз і повідомляє про необхідність дощу, а його дідусь б’є в чарівний гонг, викликаючи грім та блискавки. Та ось одного разу маленький помічник вирішує взяти справу у свої руки та гриміти самостійно. Продовження історії дивіться у мультфільмі.
Не маючи сучасних технологій та можливостей талановиті працівники кіностудії створили багато цікавих і різноманітних мультиків.
Тетяна Василенко
[…] Читайте також: Петрик П’яточкин і Острів скарбів: топ-12 улюблених мул… […]
[…] Читайте також: Петрик П’яточкин і Острів скарбів: топ-12 улюблених мул… […]
[…] Читайте также: Петрик П’яточкин і Острів скарбів: топ-12 улюблених мул… […]
[…] Читайте также: Петрик П’яточкин і Острів скарбів: топ-12 улюблених мул… […]