Птахи кримінального авторитета — подвір’я з круками на Рейтарській

15:24  |  26.03.2025
Круки на Рейтарській

Круки на Рейтарській нібито з’явилися завдяки кримінальному авторитету Гриші, який часто, разом з представниками інших злочинних груп, заїжджав в це район для так званого «суду». Першого ворона, не вкладаючи в це жодного символізму, йому подарували і, згодом, чоловік побудував для птаха клітку. 

Круки кримінального авторитета

Круки на Рейтарській
На початку 1990-х років у одному з київських дворів несподівано з’явилася незвична споруда, а саме вольєр з круками, походження якого і досі залишається достеменно невідомим. За однією з версій, спершу ворони жили в квартирі, але одного разу господар забув їх зачинити, птахи розлетілися і пошкодили багато речей. Після цього їх вирішили переселити на вулицю.

Згідно з іншою версією, ворони у дворику з’явилися завдяки кримінальному авторитету Гриші, який часто, разом з представниками інших злочинних груп, заїжджав на Рейтарську, 9, що слугувала для них так званим «місцем суду». Саме «суду», не «стрілок», адже бандитські конфлікти вирішувалися безпосередньо в кабінетах на різних поверхах.

Вважається, що Гриша дуже любив птахів, тому не вкладаючи в це жодного прихованого сенсу, першого крука йому подарували. Спочатку ворон нібито жив на вулиці, проте згодом чоловік побудував для нього клітку. З того часу дворик на Рейтарській став відомим місцем, куди містяни почали приносити нових птахів.

Корбін, Карлуша та Кирило

Круки на Рейтарській
Вважається, що самим першим мешканцем двору на Рейтарській був ворон на ім’я Корбін. Спочатку птах жив просто на подвір’ї будинку, прив’язаний 50-ти метровою мотузкою до дерева, щоб випадково не заблукати. Він охоче ганяв по двору місцевих голубів та котів, які хотіли поласувати його ласощами та доводив до сказу місцевих жителів, намагаючись їх передражнити.

Трішки пізніше, у дворі з’явилося ще одне пташеня, якого місцеві городяни прозвали Карлушою. Вороня принесли небайдужі кияни, які помітили його на вулиці випавшим з гнізда. Саме в цей момент з’явилася ідея будівництва для птахів вольєра, що була успішно втілена в життя. Через кілька років до Корбіна та Карлуші приєднався третій пернатий – Кирило, якого принесли пораненим із місцевого зоопарку.

Згодом вольєр розділили на дві частини, адже Кирило і Карлуша утворили пару. Щоправда, потомства в них не було, оскільки ворони рідко розмножуються в неволі. Цікаво, що незважаючи на те, що всі круки носили чоловічі імена, за дослідженням орнітолога київського зоопарку, самцем із птахів був лише один, але враховуючи те, що ворони вже звикли до своїх кличок, змінювати їх не стали.

Читайте також: Лосі, лисиці, кабани: дикі сусіди киян, які стають все ближчими до людей

Небезпечна свобода

Круки на Рейтарській
Впродовж років у дворі з’являлися й інші ворони, які потребували догляду та лікування. Після одужання, деяких птахів, які ставали достатньо сильними, щоб вижити самостійно, та тих хто прагнув відлетіти, випускали на волю. Інших — хто не виявляв бажання залишати вольєр або, на думку людей, не зміг би проіснувати в дикій природі — залишали у клітці.

На жаль, не всі розуміли, що птахи, проживши стільки років у неволі, настільки до неї звикли, що свобода могла б стати для них небезпечною. Зокрема, у 2010-му році зловмисники, нібито прагнучи «звільнити» ворон, порізали сітку клітки, і четверо круків, які на той час там жили, вилетіли на волю. Троє птахів швидко повернулися, а один ворон, який, вочевидь, не зміг знайти дороги додому, так і не прилетів назад.

До 2021-го року єдиним мешканцем вольєра залишався ворон Крум. Місцеві жителі постійно годували його, стежили за здоров’ям птаха і станом клітки. Проте 16-го липня 2023-го року, коли люди прийшли до птаха з черговим візитом, їх чекав неприємний сюрприз: клітка була відчинена, а самого крука на місці не було. Незважаючи на всі зусилля, пошуки не дали жодних результатів.

В городян існує версія, що ворона могли викрасти, адже він був дуже дружнім і дозволяв себе гладити. Інша версія, яку обговорювали люди, полягала в тому, що хтось навмисно випустив Крума, адже один з чоловіків, що часто крутився біля вольєра, обіцяв це зробити. Як вже зазначалося раніше, вважається, що для ворона, який усе життя провів у клітці, звільнення могло б стати смертельним.

Читайте також: Хованки по-київськи: незвичайні двори столиці

«Ті круки, що Рейтарській живуть»

Круки на Рейтарській
У 2015-му році харківський художник Олександр Брітцев на стіні одного з будинків, розташованих поруч з двором, намалював мурал під назвою «Вісник життя» або, як ще часто його називають, «Ворони на Рейтарській». Чорні круки, зображені на 12-метровій картині, згідно з задумом автора, символізують мудрість, а одна біла ворона, яка літає серед них, уособлює добрі новини і початок нового життя.

Як не дивно, воронам на Рейтарській навіть присвячували поезії, зокрема київський поет Олесь Ільченко написав про птахів вірш під назвою «Ті круки, що на Рейтарській живуть», що увійшов до збірки «Деякі сни, або Київ, якого немає». Вірш також розмістили на табличці з QR-кодом у дворику в межах проєкту «Читати Київ».

Ті круки, що на Рейтарській живуть,
пасльоновим змигнувши хижим оком
притлумлюють свою крицеву лють
і линуть над німим нічним потоком

провулків, вулиць і безсонних площ,
над кручами дахів, дзвіниць і шпилів;
летять і крячуть. І раптовий дощ
не заважає трійці чорнокрилів.

Вони летять і всепроникний рух
охоплює весь Київ, Лису Гору.
Вже замкнено і думку, й зір, і слух;
здається, зламано і духу непокору.

…Так, просто сон, чи візія нічна.
Стривожено об ребра серце стука.
Не головна дорога, а бічна.
За ґратами в дворі – три чорні круки.

Нагадуємо, що новини без цензури публікуємо в Телеграм telegram ico, підпишись зараз, щоб не пропустити важливе!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: