«Коло лева печінка дешева»: цікаві факти про один з найдавніших фонтанів Києва «Самсон»

17:06  |  22.03.2025

Фонтан Самсон, який у сучасному його вигляді з’явився у Києві ще на поч. XIX століття, досі залишається одним з найбільш цікавих об’єктів Подолу, з яким пов’язують чимало міських легенд. Одні вважають, що колись на місці водограю було джерело, вода в який потрапляла з священної річки Йордан, інші переконані, що Київ нібито існуватиме доти, допоки стоятиме цей водомет.

Фонтан «Феліціан»

Фонтан Самсон
За однією з давніх міських легенд, на місці нинішнього фонтану «Самсон», що розташовується на Контрактовій площі, ще за часів Київської Русі існувало цілюще джерело. Мешканці Києва вірили, що вода потрапляє туди з річки Йордан і походить зі Святої Землі, тому вживали рідину для лікування, вірячи у її чудодійні властивості.

За іншими переконаннями, на місці сучасного фонтану був резервуар, збудований ще за часів Київської Русі для накопичення води, яка надходила до вмістища дерев’яними трубами з, розташованих на Замковій та Андріївській горах, джерел. Згодом, під впливом європейської моди, резервуар перетворили на водомет, який накрили круглою альтанкою.

На даху, виконаної у барочному стилі ротонди, була встановлена мідна двометрова статуя Апостола Андрія з позолоченим у руці хрестом, а сам водограй був зроблений формі янгола, що тримав у руці чашу з якої текла вода. Завдяки київським студентам, які побачили у скульптурі небесного посланця схожість із римською богинею щастя й вдачі Феліцією, фонтан отримав назву «Феліціан».

Символ імперських амбіцій

Фонтан Самсон
На початку ХІХ століття фігуру ангела замінили на скульптурну групу біблійного персонажа Самсона, який роздирає левову пащу. Існує версія, що герой на цьому місці з’явилася завдяки бажанню заможної купчихи, яка наполягала на тому, щоб на Контрактовій площі встановили копію її приватного фонтану, проте більшість істориків переконані, що дане твердження є вигадкою.

Появу даної фігури вони пов’язують з пропагандою — після Полтавської битви цей образ набрав популярності та став символом імперських амбіцій. Незадовго до Другої Світової війни статуї апостола Андрія та Самсона зняли і передали до музею, замінивши їх менш цінними копіями. Цей крок виявився напрочуд вдалим: фонтан зміг пережити бойові дії. У 1934-му році влада вирішила розібрати фонтан.

Існує припущення, що це сталося тому, що «Самсон» довгий час був символом християнської віри, що не відповідало новій ідеології. Водночас існує інша, дещо комічна версія: нібито, прогулюючись Подолом, радянський державний діяч Постишев, побачив біля ротонди сміття і наказав його прибрати, проте, не розібравшись що саме потрібно прибирати, виконавці вирішили позбутися всього — і сміття, і фонтану.

Наприкінці ХХ століття легендарний фонтан вирішили відновити. Оригінальну скульптуру Самсона, яка зберігається в Національному художньому музеї України, використали для створення точної копії. Відкриття оновленої споруди відбулося у 1982-му році на її історичному місці, в межах урочистостей до 1500 — річниці Києва.

Читайте також: Фонтаны Киева: история создания и неизвестные факты

Місце для злочинців

Фонтан Самсон
Окрім легенди про цілющі властивості води, про фонтан існують й інші захопливі перекази. Одна з них про те, що Київ буде існувати стільки, скільки стоятиме цей водомет. А ще є повір’я, що випивши воду з водограю, приїжджі так і залишаться жити в місті, мовляв, коли святий Самсон піймав коло Дніпра лева, схопив його за пащу та роздер йому щелепу, він став каменем і залишився в Києві назавжди.

Такоє кияни вважають фонтан важливим місцем для київських злочинців. За однією з чуток, той, хто виходить з в’язниці, повинен тричі обійти фонтан, і тоді він більше не повернеться за грати. Також чимало киян вірять, що фонтан Самсона має магічну силу: достатньо кілька разів обійти його проти годинникової стрілки, загадавши при цьому бажання, то воно обов’язково здійсниться.

Читайте також: Відчути прохолоду: топ -15 найкрасивіших фонтанів Києва

«Коло лева печінка дешева»

Фонтан Самсон
Протягом багатьох століть фонтан «Самсон» був серцем Подолу, навколо якого завжди кипіло життя. Тут регулярно проводилися ярмарки, де можна було придбати все — від товарів на будь-який смак до різноманітних продуктів за дуже доступними цінами. Це й стало причиною виникнення київського прислів’я: «Коло лева печінка дешева».

Також біля фонтану часто влаштовували не тільки торгові заходи, а й гастрономічні свята, схожі на сучасні фестивалі вуличної їжі.  Всі охочі могли пригоститися не тільки солодощами, але й спробувати, приготовлені в спеціальних печах — борщ, вареники та інші традиційні українські страви. Атмосфера цих подій приваблювала як місцевих жителів, так і туристів з різних куточків країни.

На сьогоднішній день фонтан «Самсон» теж продовжує залишатися одним з популярних архітектурних об’єктів київського Подолу. Але, на жаль, навіть це не захищає його від дій вандалів. До прикладу, у 2019-му році троє неповнолітніх хлопців пофарбували статую у гламурний рожевий колір. У 2020-му році фонтан відреставрували. Тоді ж ротонда змінила свій традиційно білий колір на блакитний і золотий.

Нагадуємо, що новини без цензури публікуємо в Телеграм telegram ico, підпишись зараз, щоб не пропустити важливе!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: