Від заснування і до сьогоднішнього дня компанія “Київстар” пройшла тернистий шлях новатора, стала найбільшим мобільним оператором України, забезпечила зв’язок, який був життєво важливим в перші дні великої війни. Є однією з найбільших компаній, яка поповнює бюджет країни. Компанія стійко відбила сотні хакерських атак і мужньо впоралась із найбільшою в історії України. “Київстар” цінує кожного зі своїх абонентів та разом з усіма наближує нашу перемогу.
Компанія була заснована Ігорем Литовченко у 1994 році. Спочатку називалась “Bridge”, потім була перейменована в “Київстар”. Перший дзвінок був здійснений 9 грудня 1997 року.
В наступному році абоненти отримали можливість відправляти одні одному смс-повідомлення (вперше в Україні), ще через 2 роки користуватись мобільним інтернетом, також вперше в Україні. В 2001 році компанія стала лідером українського ринку за кількістю користувачів.
Компанія отримує міжнародну сертифікацію, вперше в Україні починає обслуговувати роумінг та передачу даних GPRS. Стає найдинамічнішою компанією року (2003) у рейтингу “Топ-100” за версією “Української інвестиційної газети”.
Поглинання “Київстаром” «Beeline-Україна». Впровадження фінансових послуг — абоненти отримують можливість оплачувати товари та послуги онлайн, а також поповнювати банківські картки за допомогою послуги “Мобільні гроші”. Через озброєний наліт на офіс компанії у Сімферополі (11.08.14), компанія виключає абонентів в Криму від мережі “Київстар”, з початку 2015 року — у тимчасово окупованих Луганській та Донецькій областях. Виграш у тендері на надання послуг 3G та запуск проекту. Ребрендинг, нове гасло — «Просто. Інноваційно. Краще».
Запуск першого в Україні об’єднаного тарифу за мобільний зв’язок, телебачення та інтернет — “Київстар Все разом”. Відкриття власної освітньої школи Big Data School з безкоштовним навчанням за однойменним профілем. Підготовка та підключення абонентів до 4G у 20-ти найбільших містах України, розвиток мережі, забезпечення швидкісним інтернетом найвіддаленіших населених пунктів. Запуск сервісу Mobile ID з електронною ідентифікацією, забезпечення доступу до нього всіх абонентів по всій країні. Співпраця з Мінцифрою у сфері цифрової грамотності населення. Надання послуг 4G у київському метро. Одна з компаній, яка забезпечує більш як 70% держбюджету України.
Компанія достроково сплатила більш як 1,5 млрд грн податків у державний бюджет та виділила 130 млн грн на благодійність.
Дзвінки в мережі “Київстар” безкоштовні, домашній інтернет та “Київстар ТБ” доступні без сплати тарифу. В Угорщині, Німеччині, Чехії, Румунії, Молдові, Словаччині, Литві, Італії та Польщі користувачі “Київстар” мають бонусні гроші на рахунку для користування мобільним інтернетом. Більше 200 бомбосховищ по всій країні підключені до безкоштовного Wi-Fi.
Держава та бізнес мають безкоштовний доступ до електронного документообігу, бізнес-клієнти — відстрочку оплати тарифів на місяць.
Користувачі “Київстар” отримали більш як 150 млн повідомлень з важливою інформацією про надання першої медичної допомоги.
Запущено національний роумінг за підтримки Мінцифри, Держслужби спецзв’язку та Національноъ комісії з державного регулювання.
Читайте також: СБУ знешкодила «розконсервовану» групу фсб, яка готувала диверсії на об’єктах ЗСУ та Міноборони на Київщині (відео)
13 липня 2023 року заступник голови Офісу Президента України Ростислав Шурма повідомив, що “Київстар” може бути конфіскований у резерв держави, оскільки частина акціонерів компанії є підсанкційними особами (михайло фрідман), а також компанія має присутність на російському ринку.
12 грудня 2023 року відбувся збій у роботі мережі Київстар, не працює національний роумінг, офіційний сайт компанії недоступний, проблеми із функціонуванням систем оповіщення про повітряну тривогу, не працює безконтактна оплата та оплата за проїзд у комунальному транспорті. Окрім того, в геометричній прогресії збільшився трафік інших українських мобільних операторів, що могло призвести до падіння їхніх систем через перевантаження.
Гендиректор компанії “Київстар” Олександр Комаров офіційно повідомив, що на компанію було здійснено масштабну хакерську атаку, менеджери компанії працюють, щоб усунути проблеми, але на повне відновлення можуть знадобитись тижні. Для довідки, компанія “Київстар” налічує більш як 24 млн користувачів — це майже половина країни.
14 грудня — відновився зв’язок та приблизно 93% роботи домашнього інтернету. 15 грудня — відновлення мобільного інтернету, у тому числі 4G. 20 грудня — знову збій. 21 грудня — відновлення, компанія повідомила, що всі персональні дані абонентів збережені, скасування плати за тарифи для всіх абонентів.
Приблизна сума збитків складає 3,6 млрд (!) гривень. Не підлягає відновленню близько 40% інфраструктури компанії — включаючи віртуальні сервери та комп’ютери. На сьогоднішній день це найдорожча кібератака з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, яка до того ж призвела до повного знищення ядра мережі.
Одразу після виникнення інциденту в офіси компанії “Київстар” виїхали слідчі Служби Безпеки України, вони фіксували да задокументовували всі обставини, і відкрили кримінальне провадження за фактом кібератаки на одного з національних мобільних операторів України по восьми статтям, одна з яких — за державну зраду. Попередньо, запідозрили втручання російських спецслужб.
Як відомо наразі, хакерам вдалось зламати захист компанії та здійснити атаку, оскільки один зі співробітників надав особисті дані свого облікового запису, що дало можливість зловмисникам зайти в систему компанії, про це повідомив гендиректор компанії Олександр Комаров у ефірі телемарафону “Єдині новини”.
Також він повідомив, що відповідальність за атаку лежить на хакерській групі “Солнцепек”, яка відноситься до російського розвідуправління головного штабу рф.
Куптій Дарина