Родинні вузли: міста-побратими української столиці

14:31  |  20.03.2021

Міста-побратими — це своєрідний статус, який свідчить про відносини не тільки між країнами, а й на рівні міст. Столиця України теж не обійшла осторонь це питання і, як і більшість, встановила «братські стосунки» з метою взаємного ознайомлення з життям, історією та культурою, кращого взаєморозуміння, обміну досвідом у вирішенні тих чи інших завдань, посилення економічних зв’язків.

Історія виникнення «побратимства»

Скатертина Ковентрі

Найвідоміша версія виникнення «побратимства» стверджує, що перші міста-побратими з’явилися в 1944 році. Жителі англійського Ковентрі, зруйнованого німецькими бомбами, зібрали гроші для лежачого в руїнах Сталінграда і підготували символічну скатертину зі словами «Краще маленька допомога, ніж велике співчуття». Щоб закріпити дружбу, вони уклали договір про взаємодію і співпрацю. Скатертина Ковентрі і досі зберігається сьогодні в музеї-панорамі «Сталінградська битва».

Є й інша версія виникнення побратимського руху. Згідно з цією версією, ініціативу проявили ветерани французького Опору в 1957 році, коли в Парижі була створена міжнародна неурядова організація — Всесвітня федерація поріднених міст. У 1963 році останню неділю квітня було оголошено Всесвітнім днем ​​поріднених міст.

Радянський Союз теж охоче підтримав побратимських ініціативу. В рамках радянських товариств дружби і культурного зв’язку із зарубіжними країнами з 1964 по 1991 рік функціонувала Асоціація зі зв’язків радянських і зарубіжних міст, за сприяння якої 289 міст і регіонів колишнього Союзу встановили побратимство з 530 містами і регіонами в 71 країні світу.

Вибір за принципом подібності

Міста-побратими

Міста-побратими — це міста, які встановили між собою дружні — економічні та культурні зв’язки в сферах освіти, медицини, науки, спорту, захисту навколишнього середовища та архітектурно-історичних пам’яток — в загальному, практично у всіх сферах, що стосуються життя муніципальних громад.

Цікаво, що в різних країнах термін «міста-побратими» наповнений особливим змістом, в якому відображаються національні риси. У Франції це villes jumelées (здвоєні, спарені міста), в Німеччині Städtepartnerschaften (міста-партнери), в США взагалі не брати, а сестри — sister city.

Побратими зазвичай вибиралися за принципом якоїсь подібності: столиці ріднилися зі столицями, промислові міста з промисловими містами, порти з портами і так далі. За радянських часів тільки Москва мала привілей додавати собі в друзі столиці інших держав, центри союзних республік могли брататися з містами нестоличними.

Читайте также: Ворота Киева: где встречает нас столица

«Брати» Києва

Міста-побратими Києва

Першими побратимами Києва стали польський Краків (в 1954-му) і фінський Тампере (в 1956-му), а дещо пізніше до них приєднався німецький Лейпциг. У 1967 році Київ уклав договори про братерські відносини з італійською Флоренцією, в 1969-му — зі столицею Словаччини Братиславою. В 1971 році побратимом столиці України стала стародавня столиця Японії — Кіото. У 1975 – південно-французьке місто Тулуза і т.д.

Найбільшу кількість міст-побратимів Київ отримав після здобуття Україною незалежності. Ми побраталися з такими столицями як: Анкара, Відень, Париж, Гельсінкі, Преторія, Будапешт, Пекін, Варшава і багато інших.

Контакти зі спорідненими містами постійно збільшуються. Це допомагає Києву поширювати інформацію про себе, показувати світові свої потенційні можливості з метою налагоджування взаємовигідних економічних зв’язків.

Читайте также: «Нет красивее города на свете»: Киев в жизни и творчестве Булгакова

Формальність чи ні?

Український район в Чикаго

Жителі Києва часто навіть не знають про те, які міста є побратимами столиці України. А все тому, що цей статус багато в чому вважається формальним. Підписали угоду, потиснули руки, і більше навіть не згадують про такі міста. Однак, це не зовсім так.

Наприклад, Київ віддати шану всім цим містам вирішив у вигляді назв вулиць, кінотеатрів та інших об’єктів. У 1960-70-і роки в Києві, на нових житлових масивах, з’явилися вулиці Лейпцизька, Краківська, Кіото, Братиславська, Флоренції, Тампере, Тулузи. В їх честь називаються сучасні на той час кінотеатри «Лейпциг», «Флоренція», готель «Братислава» і ресторан «Лейпциг» і т.д.

Були встановлені в Києві і монументи на честь поріднених міст, самим відомими з яких стала копія буддисткої пагоди в парку Кіото на лівому березі і монумент на честь Сантьяго-де-Чилі на однойменній площі житлового масиву Оболонь.

Наприклад, столиця Киргизстану нерідко брала приклад з Києва, встановлюючи нові зупинки, платіжні системи в транспорті, і не тільки. А вулиця Київська в Бішкеку є однією з центральних. Приблизно так само йдуть справи з казахстанським Нур-Султаном (Астана) і узбекистанським Ташкентом.

У США також особливо цінують Україну і Київ.  Яскравий приклад — Чикаго зі своїм знаменитим районом Ukrainian Village. Також в місті влаштовують фестиваль під назвою «Дні Києва». Відчувається присутність України і Києва в канадському Торонто. Не малу роль в цьому відіграє українська діаспора.

Читайте также: Выйди на воздух: топ-10 лучших парков Киева

Побратимство Києва з російськими містами

Побратимство Києва з російськими містами

Довгий час, Київ був побратимом кількох російських містах. Це Москва, Санкт-Петербург, Волгоград, Махачкала, Республіка Комі і Улан-Уде. Однак, з огляду на російську агресію і супроводжуючі напружені відносини між двома країнами, 11 лютого 2016 року, Київрада розірвала побратимські відносини з усіма російськими містами і регіонами, зупинивши дію договорів, угод, меморандумів і інших підписаних документів.

Цікавий факт: друзі є не тільки у Києва, а й у окремих районів української столиці. Наприклад, Дарниця — побратим французького міста Роменвіль, а Дніпровський район — міста Шалетт. На честь Шалетт навіть названа вулиця в цьому районі.

Руслана Сторожук

Нагадуємо, що новини без цензури публікуємо в Телеграм telegram ico, підпишись зараз, щоб не пропустити важливе!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: